Ratunek dla ziemniaków przed stonką: Domowy spray, który działa cuda. Podwójna dawka – klucz do sukcesu.

Każdego roku pojawia się stonka ziemniaczana, zdolna do całkowitego zniszczenia roślin. W swoim poszukiwaniu pokarmu, może przemieścić się na odległość do 40 km. Należy ona do rodziny psiankowatych i atakuje takie rośliny jak ziemniaki, bakłażany oraz pomidory.

Zarówno larwy, jak i dorosłe osobniki tego szkodnika wyrządzają szkody, pożerając liście ziemniaka, co może prowadzić do zniszczenia całej rośliny. Wybór odpowiednich metod nawożenia stanowi jedno z rozwiązań prewencyjnych wobec tej plagi. Mniej podatne na ataki są ziemniaki nawożone kompostem i obornikiem, w porównaniu z tymi, które otrzymują nawozy mineralne.

Najskuteczniejszą metodą prewencyjną jest regularne sprawdzanie liści i usuwanie tych, na których złożono jaja. Warto obracać liście podczas ich inspekcji, gdyż jaja są zazwyczaj składane na ich spodniej stronie. Konieczne jest również ręczne usuwanie zarówno jaj, jak i larw, a także dorosłych stoniek. Niewiele naturalnych wrogów ma stonka ziemniaczana, ale do takich należą jeże, krety oraz bażanty. Ich jaja są zjadane przez drapieżne owady.

W walce z tymi szkodnikami skuteczny okazuje się być grzyb Bauveria bassiana. Istnieje wiele metod naturalnego zwalczania stonki ziemniaczanej, a działania te należy rozpoczynać wiosną. Niezwykle ważna jest rotacja upraw, zaleca się uprawianie ziemniaków w jednym miejscu przez maksymalnie 4-5 lat.

Domowy spray SOS można przygotować, mieszając 200 g musztardy w proszku z 100 ml octu, a następnie rozpuszczając tę mieszankę w 10 l wody. Roztwór ten, używany do oprysku grządek z ziemniakami i innych porażonych upraw, powinien być stosowany wieczorem, przy suchej i bezwietrznej pogodzie, aby chrząszcze dorosłe i ich larwy nie przetrwały w ogrodzie.

Skutecznym, wiejskim sposobem jest również używanie świeżo obranych skórek ziemniaczanych, które wkłada się do słoików po jogurcie, wypełniając nimi 1/3 pojemnika, a następnie zakopuje między rzędami sadzonych ziemniaków. Po kilku dniach zbiera się z nich robaki, regularnie wymieniając skórki na świeże.

Nieprzyjemny dla stonki jest zapach zgniłej czerwonej cebuli, dlatego podczas sadzenia warto zakopać trochę cebuli w ziemi. Efektywnymi roślinami w odstraszaniu stonki są również chrzan, rumianek oraz fasola. Ponadto, kora sosny i hibiskus, dzięki swojemu zapachowi, również odstraszają pancerniki.

Można między grządki wrzucać posiekaną korę sosnową lub stosować roztwór z igieł sosnowych. Podobny efekt dają trociny sosnowe, którymi można posypać ziemię między roślinami, co zniechęca stonkę do atakowania ziemniaków. Procedurę tę należy powtarzać raz na dwa tygodnie przed kwitnieniem i raz w miesiącu po nim.


error: Treść zabezpieczona !!