Nieoceniona nalewka z mniszka lekarskiego: Odtruwa i wspiera w walce z wieloma problemami – niezbędna w każdej domowej apteczce.

Nalewka z korzeni mniszka lekarskiego jest niezwykła w swoich właściwościach, szczególnie skuteczna w leczeniu dolegliwości wątrobowych.

Wątroba, jako kluczowy organ detoksykacyjny, odpowiada za usuwanie z organizmu szkodliwych substancji, takich jak bakterie, trucizny, toksyny alkoholowe, chemikalia z kosmetyków, leki czy szkodliwe dodatki do żywności.

Zachowanie zdrowia wątroby jest zatem niezwykle ważne. Oprócz zdrowego stylu życia, wspierające mogą okazać się rośliny o działaniu oczyszczającym i regenerującym, takie jak mniszek lekarski.

Aby przygotować nalewkę z korzeni mniszka, potrzebne będą:

  • 2 łyżki posiekanych korzeni mniszka lekarskiego
  • 60 ml octu jabłkowego lub alkoholu (wódka jest najlepsza)

Korzenie należy drobno posiekać, umieścić w pojemniku o pojemności ok. 70 ml, zalać octem lub alkoholem, a następnie dobrze wymieszać. Płyn powinien przykrywać roślinę o 5-7 cm. Pojemnik zamknij i odstaw na 4-6 tygodni w nasłonecznione miejsce, pamiętając o codziennym wstrząsaniu. Po tym czasie nalewkę odcedź i przechowuj w ciemnej butelce z kroplomierzem. Nalewkę stosuje się po 1 łyżeczce 3 razy dziennie.

Korzenie mniszka są bogate w białko, błonnik, żywice, witaminy (A, B, C, D, E) oraz minerały. Wspomagają one wydzielanie żółci i zwiększają wydalanie moczu, działając moczopędnie i przeczyszczająco. Nalewka może pomagać przy różnych chorobach, jak zaburzenia jelit, zgaga, nieżyt żołądka, nadciśnienie, wysoki cholesterol, miażdżyca, zatrzymywanie wody, infekcje dróg moczowych, dna moczanowa, reumatyzm, niedokrwistość, osteoporoza, trądzik, egzema, choroby skórne, otyłość czy żylaki.

Jednakże, mniszek lekarski może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, w tym antybiotykami, lekami przeciwdepresyjnymi, przeciwpsychotycznymi oraz moczopędnymi.


error: Treść zabezpieczona !!