Zanim wyrzucisz łodygi kopru, zobacz, jak możesz je wykorzystać.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zarówno łodygi, jak i zioła kopru mają znaczenie w kuchni i mogą być wykorzystywane w sałatkach, zupach czy przekąskach.

To błąd, kiedy gospodynie domowe odrzucają łodygi, ponieważ koper ma właściwości wspomagające w zapobieganiu i leczeniu nadciśnienia – jednej z najgroźniejszych chorób współczesnych czasów. W tym artykule podpowiemy, jak wykorzystać zalety kopru dla zdrowia serca i układu krwionośnego, a także jakie są jego dobroczynne właściwości w łagodzeniu objawów nadciśnienia.

Koper jest szczególnie pomocny dla osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze, szczególnie w formie surowych ziół. Zawiera witaminy z grupy B, A, C, potas, żelazo, fosfor i olejki eteryczne, które wspólnie wpływają na serce, naczynia krwionośne i układ nerwowy.

Pomagają one uspokoić, rozluźnić mięśnie, rozszerzyć naczynia krwionośne i normalizować krążenie krwi. Dzięki temu organy, w tym mózg, są nasycone tlenem, a ich funkcjonowanie wraca do normy, co prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi. Na bazie kopru produkowany jest również lek przeciwskurczowy Anetin, rozszerzający naczynia wieńcowe.

Regularne stosowanie naturalnych środków na bazie kopru przez 1,5 miesiąca może znacząco złagodzić objawy nadciśnienia tętniczego, a efekty są czasami widoczne już po 3-4 tygodniach.

Proponujemy kilka prostych przepisów:

  1. Wywar z nasion kopru: 2 łyżki świeżych lub 1 łyżkę suszonych nasion zalej 500 ml wrzącej wody, przykryj i pozostaw na pół godziny. Po ostygnięciu pij ćwierć szklanki trzy razy dziennie przed posiłkiem.
  2. Koperkowa herbata: 3 łyżeczki nasion zalej szklanką wrzącej wody i odstaw na 10 minut. Pij pół szklanki ciepłej herbaty rano na pusty żołądek.
  3. Bulion z kopru: Zmiel cały koper, włączając łodygi, aby uzyskać 2 łyżki produktu. Zalej je 500 ml wrzącej wody, odstaw na 20 minut, a następnie przecedź. Po schłodzeniu dodaj łyżeczkę miodu.

Pij wywar podzielony na 5 porcji przed posiłkami przez tydzień, po czym zrób 4-dniową przerwę i powtórz procedurę.

Przeciwwskazania: Koper nie jest zalecany dla osób z niskim ciśnieniem krwi, kobiet w trakcie miesiączki i osób z indywidualną nietolerancją na koper.

Pamiętaj, aby spożywać więcej kopru i pić aromatyczne herbaty oraz wywary, co może pomóc uniknąć konieczności stosowania leków. Dbaj o swoje serce i nerwy, pamiętając, że lepiej zapobiegać niż leczyć choroby.

Zachęcamy do zapisania tego artykułu w zakładkach i udostępniania go znajomym!


error: Treść zabezpieczona !!