Już nie musisz chodzić do lasu po grzyby. W prosty sposób możesz wychodować je w swoim ogrodzie.

Dla wielu osób grzybobranie jest nie tylko sposobem na pozyskanie jesiennych darów lasu, ale i ciekawą formą spędzania wolnego czasu na łonie natury, pozwalającą na uspokojenie myśli.

Niektórzy traktują grzybobranie jak przygodę, a nawet możliwość rywalizacji z innymi pasjonatami. Jeśli chodzenie po lasach w poszukiwaniu kurek, podgrzybków czy maślaków nie sprawia Ci przyjemności, gdyż chciałbyś zdobyć ulubione grzyby bez wysiłku, ciekawym pomysłem będzie uprawa ich we własnym ogrodzie.

Podstawowe informacje na temat uprawy grzybów

Grzyby mogą wyrosnąć nawet w ogrodzie, jeśli znajdą tam sprzyjające warunki do rozwoju. Do warunków środowiskowych koniecznych do rozwoju grzybów należą wysoka temperatura powietrza oraz odpowiednia wilgotność gleby. Przydatne będzie również sąsiedztwo drzew tj. brzoza, sosna czy dąb. Grzyby można rozmnażać na trzy sposoby: leśny, dyspersyjny lub rozpraszający.

Rozpraszanie

Ta metoda polega na rozkruszeniu grzybów pochodzących z lasu i rozrzuceniu ich w wybranych wcześniej miejscach. Zarodniki po dotarciu do gleby będą rozwijały się samoczynnie. Jeśli jednak wilgotność w tym miejscu będzie zbyt niska, grzyby nie urosną.

Namaczanie

Ten sposób dobrze znają osoby, które posiadają już doświadczenie w rozmnażaniu grzybów. W tym przypadku używa się tylko kapeluszy. Trzeba je zmiażdżyć, a następnie zalać je 10 litrami wody. Do roztworu należy dodać drożdże i cukier. Mieszanina musi odstać tydzień, a po tym okresie trzeba podzielić ją na dziesięć części a każdą z nich rozcieńczyć 10 litrami wody.

Roztwór wlewa się do gleby znajdującej się wokół młodych drzewek po wcześniejszym zdjęciu ok. 15 cm wierzchniej warstwy. Następnie należy zasypać glebę tak, aby pozostała lekko przyciśnięta. Później trzeba polewać ją raz w tygodniu.

Grzybnia

Chcąc wyhodować własne grzyby, można również wykopać kawałek ziemi z grzybnią w lesie a później posadzić ją w ogrodzie. Nie można zapomnieć o regularnym podlewaniu. Grzybnie są też sprzedawane w sklepach ogrodniczych. W tym przypadku wystarczy jedynie umieścić ją w ziemi. Warto w miejscu zasadzenia grzybni umieścić drewnianą belkę, dzięki której można uzyskać efekt cieplarniany, który przyśpieszy wzrost grzybów.

Hodowla grzybów w szklarni

Wiele gatunków grzybów dobrze rozwija się w szklarniach. Jednym z nich są boczniaki. Ten gatunek można również hodować w torbach. W tym celu należy zaopatrzyć się w 60 litrowe worki, słomę, woda oraz grzybnię. Boczniaki będą rosnąć w temperaturze pokojowej i wilgotności powietrza 85%, dlatego do ich hodowli można wykorzystać pomieszczenie gospodarcze lub piwnicę.

Grzyby będą jeszcze lepiej rosły, jeśli w pomieszczeniu znajduje się okno. Gdy w piwnicy go nie ma, można wykorzystać żarówkę. Słomę trzeba zagotować w garnku, po czym ostudzić. Później należy odcisnąć z niej nadmiar wody i ułożyć warstwowo w plastikowych torbach. Na każdej warstwie powinny znaleźć się 3-4 strzępki grzybni.

W torbach trzeba zrobić nacięcia u dołu dla odprowadzenia nadmiaru wilgoci oraz po bokach dla zapewnienia cyrkulacji powietrza. Po wykiełkowaniu grzybów przydadzą się dodatkowe otwory w ich pobliżu, aby mogły wzrastać na zewnątrz.

Jeśli zapewnisz boczniakom odpowiednią ilość światła, wysoką temperaturę i dostęp do wilgotnego powietrza, będziesz mógł cieszyć się ich smakiem nie tylko jesienią.


error: Treść zabezpieczona !!