Czy wiesz, jaka roślina kiedyś ratowała życie. Znana jako lekarstwo na wszystko – przeczytaj i poznaj szczegóły.

Szałwia, znana jako jedna z najdawniejszych roślin o właściwościach leczniczych, od wieków cieszy się uznaniem.

W średniowieczu uznawano ją za panaceum na liczne dolegliwości, włączając w to zarazę, co podkreśla stare przysłowie: „Jak może umrzeć człowiek, który ma szałwię w swoim ogrodzie”. Oprócz walorów zdrowotnych, szałwia znajduje zastosowanie jako aromatyczna przyprawa, o czym więcej dowiesz się z tego tekstu.

Jej listki, charakteryzujące się intensywnym i pikantnym smakiem, wykorzystuje się zarówno w formie świeżej, jak i suszonej. Aby zachować pełnię aromatu, świeże liście dodaje się do potraw tuż przed ich podaniem.

Szałwia sprawdza się w roli naturalnego dodatku wspomagającego trawienie tłuszczów, a jej liście są chętnie wykorzystywane w przepisach na zupy, sałatki, pasty, omlety, pieczywo, ciasta, mięsa oraz sosy do makaronów, przy czym doskonale komponuje się z pikantnymi daniami.

Korzystny wpływ na zdrowie obejmuje także leczenie stanów zapalnych dziąseł i jamy ustnej, pomoc w leczeniu ropnych stanów zapalnych zębów oraz chorób przyzębia.

Szałwia wykazuje szczególną skuteczność w łagodzeniu kaszlu, przeziębienia, chrypki, bólu gardła, zapalenia płuc, oskrzeli, astmy, a także w oczyszczaniu krwi i poprawie krążenia.

Znana jest również z właściwości obniżających poziom cukru we krwi i kwasu moczowego, poprawy funkcjonowania wątroby i detoksykacji tego organu.

Szałwia przynosi ulgę w przypadku dny moczanowej i słabych nerwów, dezynfekuje jelita, zwalcza szkodliwe mikroorganizmy, wspomaga w biegunkach oraz łagodzi skurcze i bóle brzucha.

Działa leczniczo na nerki, wspierając wydalanie moczu i poprawiając ich funkcjonowanie. Kąpiele szałwiowe okazują się pomocne w rozwiązywaniu kobiecych problemów.

Poniżej przedstawiono dwa efektywne domowe środki lecznicze z wykorzystaniem świeżej szałwii. Wino szałwiowe, przygotowywane z 150 g świeżych liści szałwii i litra czerwonego wina, wymaga dwutygodniowego macerowania, po czym spożywa się je trzy razy dziennie po 1 łyżce stołowej po posiłkach.

Nalewka szałwiowa, do której potrzebne jest 100 g świeżych liści szałwii i 0,5 l 70% alkoholu, również macerowana przez dwa tygodnie, stosowana jest do płukania gardła lub przyjmowania doustnie w dawce 30 kropli lub 1/2 łyżeczki dziennie.

Zaleca się przerwę po trzytygodniowym stosowaniu tych preparatów.


error: Treść zabezpieczona !!