Jeżeli sprzątanie łazienki jest dla ciebie ogromnym wyzwaniem, to warto, abyś zainteresowała się naszym zielonym cudem. Instrukcje.

Koszmar twardej wody

Jeśli kiedykolwiek sprzątaliście łazienkę, kiedy macie twardą wodę, to będziecie wiedzieć o czym mówię – zacieki, szare plamy i chropowate powierzchnie na każdym sprzęcie. Męczyłabym się jeszcze długo, gdyby nie ulitowała się nade mną moja eko-siostra. Pozwoliła mi oszczędzić nie tylko czas i pieniądze, bo używa tanich środków, ale także zdrowie, bo nie ma tu mowy o silnej chemii.

Środek do czyszczenia każdej łazienkowej powierzchni czyli kafelki, wanna, umywalka, prysznic, toaleta i lustra.

 • 50 ml płynu do mycia naczyń
 • 75 ml kwasku cytrynowego (około 5 łyżek stołowych)
 • 150 ml octu spożywczego
 • pół litra ciepłej wody
 • do 5 kropli olejku eterycznego, jak uwielbiacie naturalne zapachy

Przygotowanie specyfiku:

Wsyp kwasek do wody i rozpuść go. Potem dodaj płyn do naczyń, ocet i wymieszaj. Jeśli chcesz użyć olejku eterycznego, to ten czas by go dodać. Wszystko przelej do słoika i wstrząśnij. Następnie zwilż płynem czyszczone powierzchnie i pozostaw do 10 minut.

Na koniec przetrzyj ściereczką z mikrofibry, która dodatkowo wypoleruje powierzchnie. Jeśli masz naprawdę dużo kamienia, to czynność powtórz, zostawiając środek czyszczący na dłużej i użyj szorstkiej gąbki. Uważaj by nie zarysować plastykowych elementów.

Czysty prysznic od brodzika, przez ściany i armaturę

Marzysz o Czystym, nawet w zakamarkach prysznicu. Przygotuj następną z mieszanek.

 • 2 stołowe zwykłego proszku do prania
 • 1 łyżka czyli ok 15 ml alkoholu (wódka, spirytus, alkohol izopropylowy)
 • 250 ml octu spożywczego (1 szklanka)
 • 250 ml gorącej wody (1 szklanka)

W dużym słoiku do proszku dodaj alkoholu, octu i gorącą wodę. Wszystko zmieszaj i stosuj póki mieszanka jest gorąca, to lepiej zadziała. Gąbką nałóż na wszystkie myte powierzchnie i odczekaj 5 minut aż zadziała na kamień. Następnie spłucz i przetrzyj szmatką z mikrofibry lub papierowymi ręcznikami.

Nie lubię, kiedy na szkle pozostają  kłaczki, więc nie wycieram powierzchni bawełną lub innymi szmatkami, które gubią nitki. Podsumowując – przecieram do sucha i ..koniec pracy. Wszystko czyste i błyszczące.

Kamień w toalecie

Jeśli masz kamień w toalecie, użyj zwykłego proszku do pieczenia. Spłucz wodę, by muszla była mokra i posyp proszkiem całą powierzchnię wewnątrz toalety. Pozostaw na całą noc, a rano po prostu spłucz. Nie uwierzysz, jak ten niepozorny środek doczyści te uporczywe kamienne osady.

Krany jak z kryształu

Nie cierpię zacieków na armaturze. Sprawiają, że łazienka nie sprawia wrażenia czystej. Teraz, by moje krany lśniły, przecieram je woskowanym papierem do pieczenia.

Wanna biała jak uśmiech z Hollywood

Plamy, żółte zacieki i brud na wannie to nie nowość. Ciężko je usunąć, nawet porządnie trąc je gąbką. Jest jednak na to sposób. Wystarczy skorzystać ze środków spożywczych dostępnych w każdym sklepie.

 • niepełna szklanka maślanki bezsmakowej
 • 45 ml octu spożywczego (ok 3 łyżki stołowe)
 • 5 ml soli spożywczej (1 łyżeczka do herbaty)

Robimy ze wszystkich składników papkę i nakładamy ją na powierzchnię brzydkiej wanny. Zostawiamy na 10 minut, a potem czyścimy nią wannę za pomocą szorstkiej szmatki lub gąbki. Spłukujemy. Jak nie dało rady za pierwszym razem , to czynność powtarzamy. Nie bójcie się jeśli macie wannę akrylową, nic się jej nie stanie.

Czyste okna

Mycie okien, to była zmora, zwłaszcza, że nie lubię tych paskudnych smug widocznych pod kątem. Na to siostra też miała sposób. Nauczyła mnie robić skuteczną mieszankę, nie niszczącą szyb.

 • 30 ml octu spożywczego (około 2 łyżki stołowe)
 • pół szklanki alkoholu (wódka, spirytus czy alkohol izopropylowy)
 • 15 ml kwasku cytrynowego(1 łyżka stołowa)
 • 5 ml skrobi kukurydzianej (łyżeczka do herbaty)
 • pól litra ciepłej wody

Mieszamy wszystko w butelce z atomizerem bardzo porządnie. Następnie spryskujemy obficie szklane powierzchnie. Przecieramy szmatką szyby, bo zetrzeć zabrudzenia. Na koniec polerujemy nylonowymi rajstopami, bawełnianymi szmatkami, albo gazetą codzienną (tusz drukarski dodatkowo poleruje szkło). i gotowe.

Proste prawda? A do tego tanie i bezpieczne dla zdrowia. Polecam.


error: Treść zabezpieczona !!