Zestaw ćwiczeń rozciągających, które przyniosą ulgę osobom zmagającym się z bólami kręgosłupa, nawet tym po 50 roku życia

Czy wstając rano z łóżka, miewasz bóle stawów i kręgosłupa lub z trudem się poruszasz?

Jeśli tak, powinieneś zaczynać każdy dzień od wykonania prostych ćwiczeń rozciągających. Pomogą pozbyć Ci się tych przykrych dolegliwości. Warto wspomnieć, że nadają się do wykonywania również przez seniorów.

Korzyści, które można zyskać po wykonaniu tych ćwiczeń:

  • przywrócenie prawidłowej długości mięśni oraz ukrwienia mięśni i ścięgien,
  • zapobiegnięcie przyszłym kontuzjom i zmniejszenie blokad stawów, gdyż skrócone mięśnie prowadzą do ściągania stawów i kręgów na bok, które tworzą blokady,
  • rozruszanie kręgów i krążków międzykręgowych oraz stawów,
  • wzmocnienie mięśni wokół stawów i rozciągnięcie skróconych mięśni,
  • zrównoważenie dysproporcji między skróconymi i osłabionymi mięśniami.

Zasady, których trzeba przestrzegać, wykonując ćwiczenia:

Należy przede wszystkim unikać gwałtownych, nagłych ruchów. Tempo powinno być wolne i spokojne. Na początku zaleca się wykonywanie ruchów o mniejszym zakresie, a następnie poszerzenie rozpiętości aż do pozycji skrajnej. Najważniejsze jest to, aby w czasie ćwiczeń czuć napięcie. Jednak nie powinny sprawiać nam bólu.

Jeśli masz problemy z zachowaniem równowagi podczas wykonywania ćwiczeń, przyjmij stateczne pozycje np. siedzącą, leżącą lub stojącą z podparciem. Pomoże Ci to zmniejszyć napięcie mięśniowe.

Zestaw ćwiczeń rozciągających przeznaczonych dla początkujących

Oto kilka łatwych, acz skutecznych ćwiczeń na rozciąganie, dzięki którym zaoszczędzisz czas na wizyty u masażysty. Ich największym atutem jest fakt, że nadają się do wykonania w różnych miejscach, również podczas przerwy w pracy.

Ćwiczenia na rozciągnięcie mięśni okolic szyi

Usiądź z wyprostowanymi plecami, pochyl głowę w prawo, jakbyś chciał dotknąć nią prawego ramienia. Wytrzymaj w tej pozycji ok. 30 sekund. Po tym czasie powtórz ćwiczenie, przechylając głowę w lewo. Dla osiągnięcia lepszego efektu możesz podtrzymywać głowę ręką.

Wyciąganie szyi

Zegnij ręce w łokciach, a następnie umieść dłonie z tyłu głowy, nad szyją. Utrzymując pozycję, skieruj podbródek do klatki piersiowej i przyciśnij głowę. Wytrzymaj tak przez ok. 30 sekund. Później podnieś głowę i zdejmij ręce z karku. Jeśli masz problem z ruchomością karku, możesz pomóc sobie, wykorzystując siłę dłoni do pociągnięcia głowy w dół.

Żabia pozycja

Przybierz pozycję klęku podpartego tzn. na czworakach. Pochylaj się do przodu, aż poczujesz napięcie mięśni na wewnętrznej stronie ud. Zatrzymaj się w tej pozycji. Jeśli cierpisz na bóle kręgosłupa lub masz osłabione mięśnie pleców, wykonuj to ćwiczenie z zachowaniem ostrożności.

Skręt na siedząco

Usiądź na podłodze i rozłóż nogi prosto przed sobą. Zegnij prawe kolano i połóż na nim lewy łokieć. Połóż prawą rękę przed sobą na podłodze i spójrz przez prawe ramię. Wytrzymaj w tej pozycji ok. 60 sekund. Powtórz je, zmieniając strony.

Nieco trudniejsze ćwiczenia

Rozciąganie mięśni wokół łopatek

To ćwiczenie pomaga rozciągnąć mięśnie wokół łopatek, czyli mięsień trapezowy oraz szerokie mięśnie pleców i odcinek szyjny kręgosłupa. Wyżej wymienione partie stają się sztywne, gdy spędzamy dużo czasu w pozycji siedzącej. Wyciągnij ręce na boki i połóż je za sobą. Lewą ręką chwyć łokieć, a prawą pchnij w dół.

Wzmocnienie mięśni, które osłabiają się z powodu siedzącej pracy

Długotrwałe siedzenie nie jest naturalne dla organizmu człowieka. Dlatego u osób, które większość dnia spędzają w pozycji siedzącej, za jakiś czas mogą pojawić się bóle pleców, a także głowy spowodowane sztywnością karku. Warto zadbać o te partie wykonując poniższe ćwiczenie.

Połóż dłonie na ramionach: prawa na prawym ramieniu, a lewa na lewym. Wyciągnij łokcie do tyłu, tak jakbyś chciał je złączyć. Gdy poczujesz napięcie mięśni górnej części pleców, zostań w tej pozycji ok. 5-10 sekund. Później złącz łokcie przed sobą i wytrzymaj tak 5-10 sekund.

Ćwiczenia na lędźwiowy odcinek kręgosłupa

Bóle w kręgosłupie lędźwiowym mogą być spowodowane zwyrodnieniem krążka międzykręgowego. Aby uniknąć tej przykrej dolegliwości, należy zadbać o wzmocnienie mięśni w tej okolicy. Ćwiczenia fizyczne nie tylko pomogą pozbyć się bólu kręgosłupa, ale i poprawiają trawienie.

Usiądź na krześle i oprzyj stop o podłogę. Mając wyprostowane plecy, skręć ramiona w bok, tak aby reszta ciała była nieruchoma. Wytrzymaj w tej pozycji 30 sekund. Powtórz to ćwiczenie po 3 razy na każdą stronę, głęboko oddychając.

Ćwiczenie na rozciąganie

Wykonując je, rozciągniesz mięśnie międzyżebrowe, a na dodatek się zrelaksujesz. Usiądź na podłodze na czworakach, połóż biodra na piętach, rozsuń kolana i połóż ręce daleko przed sobą. Przesuń dłonie w prawo, aż poczujesz jak, rozciąga się lewa strona Twojego ciała. Wytrzymaj w tej pozycji przez 5 oddechów.

Następnie wróć z rękami do środka i przeciągnij je w prawo, by osiągnąć ten sam efekt na lewej stronie. Utrzymuj pozycję przez 5 oddechów. Jeśli podczas wykonywania ćwiczenia poczujesz ból kolan, włóż poduszkę pod pośladki. To pomoże złagodzić napięcie. Gdy ćwiczysz na podłodze lub twardej macie, zadbaj także o ich podparcie.

Superman

To ćwiczenie pomoże wzmocnić Ci biodra i inne ważne partie mięśniowe. Połóż się na macie i podnieść ręce oraz nogi do góry. Głowę również trzymaj w górze. Wytrzymaj tak 2 sekundy i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

error: Treść zabezpieczona !!