Obserwuj swoją twarz, wszelkie zmiany mogą być podpowiedzią, że w całym organizmie dzieje się coś niedobrego.
Nie tylko w oczach możesz wiele wyczytać. W wyglądzie Twojej twarzy może się „odbijać” wiele chorób czy niedoborów witamin, dlatego patrz w lustro codziennie. Szybka reakcja może uratować Cię przed poważnymi chorobami, jeśli zareagujesz odpowiednio wcześnie.
Cera i oczy w odcieniach żółtego
Żółty odcień skóry i oczu zawsze powinien nas zaniepokoić, chyba że pijemy duże ilości soku z marchewki, która może zmieniać kolor skóry (ale nie oczu!).
Przebarwienia mogą świadczyć o problemach z wątrobą, która ma za zadanie eliminować toksyny z organizmu. Nadmiar alkoholu lub po prostu stan zapalny tego organu może powodować nieprawidłowe jego działanie. Widząc takie objawy u siebie, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który zleci niezbędne badania.
To niekoniecznie musi świadczyć o czymś poważnym, ale wykonanie diagnostyki pomoże wykluczyć lub potwierdzić nieprawidłowe działanie trzustki, wątroby lub woreczka żółciowego.
Nowe pieprzyki i inne znamiona
Dobrze jest znać swoją „mapę” pieprzyków na twarzy i nie tylko. Trzeba obserwować każdą nową zmianę, która się pojawi. Patrzmy, czy nie zmienia się kolor, kształt i wielkość pieprzyków. Jeśli zauważymy jakąkolwiek zmianę, należy ją skonsultować z lekarzem.
Dobrze jest unikać słońca, a jeśli nawet kochamy opalanie – należy używać kremów z maksymalnie wysokim filtrem UV.
Worki i cienie pod oczami
Charakterystyczne i wyraźne cienie pod oczami możemy mieć po rodzicach czy dziadkach, zatem jeśli mamy je od dzieciństwa, nie ma się czym przejmować. Problem zaczyna się, jeśli wcześniej ich nie było, a teraz nagle stały się zauważalne, wtedy trzeba się im przyjrzeć jeszcze bardziej.
Do pojawienia się cieni i opuchlizny pod oczami przyczynia się nasz tryb życia. Brak odpowiedniej dawki snu, częste imprezy, używki (papierosy czy alkohol), stres, przepracowanie sprawiają, że nasza twarz robi się zmęczona i pozbawiona blasku.
Chcąc zadbać o wygląd należy zmienić również tryb życia. Należy jednak pamiętać, że zdrowsze nawyki nie poprawią kondycji skóry od razu, ale systematyczne działania z pewnością wpłyną korzystnie. Jeśli chcemy szybszego efektu, można skorzystać z pomocy zimnych okładów czy makijażu.
Charakterystyczna wysypka w kształcie motyla
Zaczerwienienie i wysypka na policzkach i nosie przypominająca kształtem motyla może być objawem alergii. Trzeba przemyśleć, czy w naszej diecie nie pojawiło się coś nowego, może użyliśmy nowych kosmetyków. Pomóc może również wyeliminowanie cukru. Objawy pomoże zminimalizować tabletka na alergię dostępna w aptece.
Jeśli jednak wysypka nie ustępuje po wyeliminowaniu czynników alergennych, może być objawem groźniejszej choroby. Jeśli przy okazji mamy też gorączkę i towarzyszy temu ból, powinniśmy udać się do lekarza.
Spierzchnięte usta
Popękana skóra na wargach najczęściej oznacza, że po prostu jest przesuszona i trzeba użyć balsamu lub pomadki ochronnej, żeby wspomóc jej regenerację. Najczęściej zdarza się to zimą, latem natomiast może świadczyć na przykład o alergii, więc jeśli problem się powtarza, warto poobserwować, czy w naszej diecie nie ma produktów, które byłyby za nią odpowiedzialne.
Wypadanie rzęs lub brwi
Kilka wypadniętych włosków z brwi lub rzęs nie świadczy o niczym niepokojącym, zwłaszcza jeśli trzemy te miejsca rękoma. Jeśli jednak zauważymy, że wypadają nam one w nadmiernych ilościach, warto się tym zainteresować. Być może tarczyca działa nieprawidłowo i trzeba wykonać niezbędne badania w tym kierunku.
Zaczerwieniony nos
Nos jest bardzo dobrze ukrwiony, więc wszelkie zmiany temperatury na zewnątrz czy naszego ciała, alergie i inne choroby, mogą powodować ich rozszerzanie, a w rezultacie nasz nos robi się czerwony. Wszystkie te powody jednak trwają przez określony czas, więc i nos powinien wracać do pierwotnego koloru.
Powinniśmy się zainteresować nosem, jeśli niezależnie od wszystkiego stale jest czerwony. W tym może pomóc jedynie lekarz, zatem warto się do niego wybrać i przejść niezbędne badania.
Poraniona skóra przy wargach
Być może to tylko stres i osłabienie organizmu wywołane przemęczeniem. Warto wspomóc się maścią na popękaną skórę, którą doradzi farmaceuta w aptece. Popękana skóra może być też związana z opryszczką. Trzeba dokładnie obejrzeć miejsce, czy nie pojawia się tam charakterystyczny pęcherzyk.
Nadmierne owłosienie twarzy
Mężczyźni raczej nie narzekają na ten problem, chyba że owłosienie pojawia się w nietypowych miejscach. Kobiety natomiast z reguły nie chcą widzieć włosków na swojej twarzy. Zbyt widoczny wąsik czy pojawiające się ciemne włosy na brodzie spędzają im sen z powiek. Problem ten może być spowodowany nieprawidłowo działającą gospodarką hormonalną czy zespołem policystycznych jajników, a to z kolei może na przykład utrudniać zajście w ciążę. Warto skonsultować te objawy z lekarzem ginekologiem i wykonać niezbędne badania. Można wspomóc leczenie ograniczeniem w diecie produktów sojowych i cukru.