Dla kobiet mających siedzący tryb pracy cieczenia mogą być wyjątkowo pomocne, zapewnią też odpowiednią ilość niezbędnego ruchu.
Ból nerwu kulszowego, ból dolnej części pleców czy ból miedniczy często doskwierają kobietom po czterdziestce.
Zalecane dla nich ćwiczenia został wybrane przez zawodowego fizjoterapeutę. Zaleca się je kobietom, szczególnie po czterdziestce, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby mężczyźni także z nich skorzystali.
Ćwiczenia rozwiązują takie problemy:
- Żylaki
- Profilaktyka stanów bolesnych
- Szczuplejsze łodygi i mięśnie brzucha
- Zapalenie i ból rwy kulszowej
- Ból pleców – szczególnie ich dolnej części – ćwiczenia szybko pomagają!
- Wzmocnienie mięśni miednicy
- Odprężenie i relaks po wymagającym dniu
- Ogólne ukrwienie organizmu
Dzięki ćwiczeniom można szybko zniwelować ból, a także odblokować nerw kulszowy, chociaż nie są one wymagane. Można je stosować w celu profilaktyki nieprzyjemnych i niezwykle bolesnych stanów. Mają także pozytywny wpływ na kręgosłup. Fizjoterapeuci zalecają wykonywać je każdego dnia.
Podczas wykonywania ćwiczeń trzeba pamiętać o tym, żeby ćwiczyć wyłącznie w zakresie, na jaki pozwalają nam ograniczenia własnego ciała – nie możemy dopuszczać do pojawiania się nadmiernego bólu. Niektóre pozycje mogą być dla nas problematyczne na początku. To całkowicie naturalne, szczególnie przy braku regularnej aktywności fizycznej. W niektórych sytuacjach konieczna będzie konsultacja lekarska, na przykład przy schorzeniach kręgosłupa lub uszkodzeniu płytek.
Wzmocnienie mięśni miednicy i rozluźnienie nerwu kulszowego
Najpierw zajmij pozycję na plecach, następnie zegnij jedną z nóg w kolanie, a drugą umieść pod nią. Przy jednoczesnym unoszeniu drugiej nogi, chwyć za dolną część pierwszej i wolno pociągnij ją w swoim kierunku. Utrzymaj tą pozycję przez pół minuty i powtórz ćwiczenie 8 razy na każdą z nóg. Już po kilku dniach odczujesz korzyści z wykonywania tego ćwiczenia!
Lokalizacja V
Prawidłowe trzymanie ciała oraz rozluźnienie mięśni jest głównym celem tego ćwiczenia. Niezbędne będzie dopasowane oparcie na krześle lub sobie albo przygotowana do tego celu specjalistyczna piłka. Ręce umieść skrzyżowane na klatce piersiowej i pochyl się nad oparciem albo piłką. Musisz się maksymalnie rozluźnić, pozostawiając przy tym rozciągnięty kręgosłup.
Pozycja bezpieczna
Inspiracją dla tego ćwiczenia była pozycja przyjmowana przez dziecko w brzuchu matki i jest określana jako bezpieczna. Ułożenie się w niej jest niezwykle korzystne dla naszego kręgosłupa, gdyż wówczas znajduje się on w pozycji naturalnej. Zajmij pozycję na plecach, a następnie podciągnij kolana i przytul je rękami, żeby zwinąć się w kłębek. Zacznij od pół minuty, aby z czasem pozostawać w tej pozycji całą minutę.
Wąż – powrót do młodości
Największą zaletą tej pozycji jest to, że przywraca ona młodzieńczą ruchomość kręgosłupa. Przez stereotypowe ruchy i nieprawidłową postawę z wiekiem możemy ją utracić, dlatego to ćwiczenie początkowo może wiązać się z łagodnym bólem.
Zajmij pozycję, leżąc na brzuchu i unieś się do góry w taki sposób, żeby dotykać maty tylko palcami dłoni i stóp. Unieś tułów najwyżej, jak zdołasz. Ból nie powinien być zbyt duży – poczuj napięcie mięśni, ale pamiętaj o własnych ograniczeniach.
Ćwiczenie z krzesłem
Jak wskazuje nazwa, będziesz potrzebować krzesła. To ćwiczenie wspiera nie tylko kręgosłup, ale też pomaga zwalczać żylaki. Zacznij od położenia się na plecach, następnie postaw stopy na krześle.
Dzięki temu kręgosłup może odpocząć od całodziennego wysiłku, a krążenie krwi w naszym ciele wróci do normy i odzyska prawidłowe parametry. Utrzymuj pozycję przez sześć do dziesięciu minut lub dłużej, jeżeli pozycja cię relaksuje. Wyciągnięcie nóg i oparcie ich o ścianę jest zalecane przez przynajmniej kilka minut.
Gwiazda
Ćwicząc w tej pozycji, wspomożemy kręgosłup i zrelaksujemy całe ciało. Najpierw ułóż się na macie z wyprostowanymi rękami, następnie skrzyżuj nogi w kostkach. Oddychaj głęboko i daj sobie chwilę na odpoczynek, po czym odwróć biodra w jedną stronę, a ramiona w przeciwną.
Zrobiwszy to, powróć do wcześniejszej pozycji i wykonaj ćwiczenie jeszcze raz, tym razem w przeciwnym kierunku. Pamiętaj o regularnym oddychaniu i powolnych ruchach.
Pochyl się do przodu
Jest to ćwiczenie rozciągające i rozluźniające tułów, plecy oraz nogi. Robi się je w prosty sposób: zajmij pozycję siedzącą na podłodze i wyciągnij nogi przed siebie. Wyciągnij ręce na przód tak daleko, jak tylko zdołasz. Stopy musisz trzymać prosto. Powtarzaj ćwiczenie 3-krotnie, wykonując je przez trzydzieści sekund.