Chińska metoda na wyeliminowanie stresu i relaks – wypróbuj i poczuj się lepiej

Życie w ciągłym biegu i napięciu wywołuje uczucie stałego podenerwowania, co prowadzi do znaczącego pogorszenia się samopoczucia. Chroniczny stres osłabia odporność organizmu, może przyczynić się też do zaostrzenia fizycznych dolegliwości, niebezpiecznych dla zdrowia i życia.

W takiej sytuacji warto zatrzymać się na chwilę i znaleźć sposób na uwolnienie się od złych emocji oraz relaks. Dla wielu osób sposobem na odpoczynek jest masaż, ćwiczenia rozciągające lub praktyki związane z medytacją. Interesującą propozycją jest też chińska technika masażu palców. Jak ją wykonać i jakie korzyści przynosi?

Naciskanie palców dłoni – chińska metoda redukcji stresu

Pozbywanie się stresu i negatywnych uczuć przez masaż palców może z pozoru wydawać się dziwne. Na pierwszy rzut oka trudno znaleźć związek pomiędzy rękami a stanem psychicznym. Okazuje się jednak, że ten sposób na zrelaksowanie się ma swoje naukowe uzasadnienie. Dłonie, tak jak inne części ciała, są połączone z mózgiem, a to właśnie on jest centrum zarządzania naszymi emocjami i samopoczuciem.

Chińska technika łagodzenia stresu opiera się na założeniu, że poszczególne palce odpowiadają za konkretne odczucia:

  • kciuk – zdenerwowanie, stres, codzienne problemy
  • palec wskazujący – strach i niepewność
  • palec środkowy – złość, zdenerwowanie, gniew
  • palce serdeczny – apatia, smutek oraz stany depresyjne
  • mały palec – niepokój, negatywne nastawienie, brak siły do działania

Proponowana metoda relaksacyjna polega na kilku prostych czynnościach. Na początek stań lub usiądź spokojnie. Połącz razem dłonie, tak jak do modlitwy i naciskaj nim na siebie. Powinno to przynieść ulgę od negatywnych odczuć i przynieść przynajmniej chwilowe uspokojenie.

Kolejnym krokiem jest naciskanie palca, w których kumulują się towarzyszące ci w danej chwili emocje. Aby to zrobić, zaciśnij lewą dłoń i przykryj ją delikatnie prawą. Teraz zwiększ nacisk palca odpowiedzialnego za dręczące cię uczucie, np. jeśli się boisz, dociskaj mocniej palec wskazujący. Przytrzymaj dłonie w ten sposób przez mniej więcej pół minuty. Po upływie tego czasu rozluźnij obie dłonie, a następnie powtarzaj nacisk jeszcze kilkukrotnie.

Chińska sztuka bycia szczęśliwym

Już od wieków w chińskiej medycynie ludowej korzystano ze sztuki samoleczenia chorób i wzmacniania organizmu za pomocą dotyku. Metodę uzdrawiającego dotyku określa się jako „Jin Shin Jyutsu” czyli „sztukę bycia szczęśliwym”. Wykonywanie jej w prawidłowy sposób nie tylko pozwala na głęboki relaks oraz poprawę samopoczucia, ale też na złagodzenie fizycznych dolegliwości. Do każdego z palców przypisane są konkretne części ciała i narządy:

  • mały palec – serce, jelito cienkie, kości
  • palec serdeczny – płuca, jelita, niestrawność, układ oddechowy
  • palec środkowy – woreczek żółciowy, wątroba, migreny, bóle menstruacyjne, choroby układu krążenia, poczucie przemęczenia
  • palec wskazujący – układ trawienny, nerki, pęcherz moczowy oraz mięśnie
  • kciuk – żołądek, śledziona, bóle głowy i zaburzenia trawienia, problemy skórne

Jak właściwie wykonać masaż palców techniką „Jin Shin Jyutsu”? Zrób kilka głębokich oddechów i przyjrzyj się swoim dłoniom. Wsłuchaj się w potrzeby swojego ciała, skieruj uwagę na palec odpowiedzialny za twoje aktualne emocje i dolegliwości.

Chwyć go i ściśnij kciukiem oraz palcem wskazującym drugiej dłoni, możesz też zamknąć na nim całą dłoń. Przytrzymaj ucisk przez kilka chwil. Następnie zrelaksuj obie dłonie i powtórz cały zabieg na palcach drugiej ręki.

error: Treść zabezpieczona !!