ChiÅ„ska metoda na wyeliminowanie stresu i relaks – wypróbuj i poczuj siÄ™ lepiej
Życie w ciągłym biegu i napięciu wywołuje uczucie stałego podenerwowania, co prowadzi do znaczącego pogorszenia się samopoczucia. Chroniczny stres osłabia odporność organizmu, może przyczynić się też do zaostrzenia fizycznych dolegliwości, niebezpiecznych dla zdrowia i życia.
W takiej sytuacji warto zatrzymać się na chwilę i znaleźć sposób na uwolnienie się od złych emocji oraz relaks. Dla wielu osób sposobem na odpoczynek jest masaż, ćwiczenia rozciągające lub praktyki związane z medytacją. Interesującą propozycją jest też chińska technika masażu palców. Jak ją wykonać i jakie korzyści przynosi?
Naciskanie palców dÅ‚oni – chiÅ„ska metoda redukcji stresu
Pozbywanie się stresu i negatywnych uczuć przez masaż palców może z pozoru wydawać się dziwne. Na pierwszy rzut oka trudno znaleźć związek pomiędzy rękami a stanem psychicznym. Okazuje się jednak, że ten sposób na zrelaksowanie się ma swoje naukowe uzasadnienie. Dłonie, tak jak inne części ciała, są połączone z mózgiem, a to właśnie on jest centrum zarządzania naszymi emocjami i samopoczuciem.
Chińska technika łagodzenia stresu opiera się na założeniu, że poszczególne palce odpowiadają za konkretne odczucia:
- kciuk – zdenerwowanie, stres, codzienne problemy
- palec wskazujÄ…cy – strach i niepewność
- palec Å›rodkowy – zÅ‚ość, zdenerwowanie, gniew
- palce serdeczny – apatia, smutek oraz stany depresyjne
- maÅ‚y palec – niepokój, negatywne nastawienie, brak siÅ‚y do dziaÅ‚ania
Proponowana metoda relaksacyjna polega na kilku prostych czynnościach. Na początek stań lub usiądź spokojnie. Połącz razem dłonie, tak jak do modlitwy i naciskaj nim na siebie. Powinno to przynieść ulgę od negatywnych odczuć i przynieść przynajmniej chwilowe uspokojenie.
Kolejnym krokiem jest naciskanie palca, w których kumulują się towarzyszące ci w danej chwili emocje. Aby to zrobić, zaciśnij lewą dłoń i przykryj ją delikatnie prawą. Teraz zwiększ nacisk palca odpowiedzialnego za dręczące cię uczucie, np. jeśli się boisz, dociskaj mocniej palec wskazujący. Przytrzymaj dłonie w ten sposób przez mniej więcej pół minuty. Po upływie tego czasu rozluźnij obie dłonie, a następnie powtarzaj nacisk jeszcze kilkukrotnie.
Chińska sztuka bycia szczęśliwym
Już od wieków w chiÅ„skiej medycynie ludowej korzystano ze sztuki samoleczenia chorób i wzmacniania organizmu za pomocÄ… dotyku. MetodÄ™ uzdrawiajÄ…cego dotyku okreÅ›la siÄ™ jako „Jin Shin Jyutsu” czyli „sztukÄ™ bycia szczęśliwym”. Wykonywanie jej w prawidÅ‚owy sposób nie tylko pozwala na głęboki relaks oraz poprawÄ™ samopoczucia, ale też na zÅ‚agodzenie fizycznych dolegliwoÅ›ci. Do każdego z palców przypisane sÄ… konkretne części ciaÅ‚a i narzÄ…dy:
- maÅ‚y palec – serce, jelito cienkie, koÅ›ci
- palec serdeczny – pÅ‚uca, jelita, niestrawność, ukÅ‚ad oddechowy
- palec Å›rodkowy – woreczek żółciowy, wÄ…troba, migreny, bóle menstruacyjne, choroby ukÅ‚adu krążenia, poczucie przemÄ™czenia
- palec wskazujÄ…cy – ukÅ‚ad trawienny, nerki, pÄ™cherz moczowy oraz mięśnie
- kciuk – żołądek, Å›ledziona, bóle gÅ‚owy i zaburzenia trawienia, problemy skórne
Jak wÅ‚aÅ›ciwie wykonać masaż palców technikÄ…Â „Jin Shin Jyutsu”? Zrób kilka głębokich oddechów i przyjrzyj siÄ™ swoim dÅ‚oniom. WsÅ‚uchaj siÄ™ w potrzeby swojego ciaÅ‚a, skieruj uwagÄ™ na palec odpowiedzialny za twoje aktualne emocje i dolegliwoÅ›ci.