Instrukcja samodzielnego rozmnażania storczyków za pomocą liści – To działa

Można rozmnażać storczyki z liścia!

Prawdopodobnie widziałeś storczyki na parapetach w domu swojej cioci, dziadka, mamy, przyjaciela czy sąsiada. W Polsce są one chętnie wybierane do dekoracji wnętrz. Wyróżniają się drobnymi, eleganckimi kwiatami i mocnymi, mięsistymi liśćmi, które nadają im niepowtarzalny charakter.

Storczyki to popularny prezent, który z biegiem lat zyskał na popularności. Przygotowaliśmy prosty przewodnik, który pomoże Ci wyhodować storczyki z liścia, bez względu na to, czy chcesz zwiększyć ich liczbę, czy podarować je później.

Stosując się do kilku zasad, można zaoszczędzić pieniądze i stworzyć prezent, który będzie ceniony przez innych.

Zacznijmy od określenia miejsca, z którego będzie można rozpocząć uprawę nowej rośliny. Nasz nowy storczyk musi mieć oprócz blaszki liściowej także fragment łodygi. Prosty powód: liść nie zawiera punktów wzrostu niezbędnych do samorozmnażania. Ta wiedza pomoże nam uzyskać nową roślinę.

Trzeba będzie przygotować narzędzia niezbędne do wyhodowania storczyka z liścia, wraz z fragmentem łodygi. Potrzebny będzie węgiel aktywny, kwas bursztynowy, pasta cytokinowa i nawóz do formowania korzeni. Każdy z tych składników odgrywa istotną rolę w rozwoju storczyka.

Zdrowy, dojrzały storczyk nie może być dawcą fragmentu łodygi lub liścia. Nie warto tracić czasu na bezskuteczne próby ratowania delikatnego okazu. Do wycięcia fragmentu rośliny potrzebne jest ostre narzędzie ogrodnicze. Po wysuszeniu fragmentu należy pozostawić go do wyschnięcia na co najmniej 8 godzin.

Po upływie tego czasu należy zastosować nawóz tworzący korzenie (tzw. Kornevin) na nowo powstałym obszarze. Można również rozpuścić 1 tabletkę węgla aktywnego w 250 ml wody. Następnie włóż sadzonkę do roztworu.

Aby jeszcze bardziej pobudzić wzrost korzeni, zaleca się stosowanie roztworu zawierającego 1 tabletkę kwasu bursztynowego na 250 ml ciepłej wody. Podobnie jak w przypadku roztworu węgla aktywnego, sadzonki również należy umieścić w roztworze.

Utworzenie systemu korzeniowego może zająć trochę czasu. Może to być uciążliwe i czasochłonne. Jesteśmy jednak pewni, że efekty końcowe będą warte wysiłku. Nowa orchidea w przyszłości zakwitnie pięknymi kwiatami.


error: Treść zabezpieczona !!