Haluksy – o tym warto pamiętać. Zapoznaj się. Napewno pomoże Tobie.

Haluksy – o tym warto pamiętać!

Haluks zazwyczaj przedstawia się jako czerwone lub opuchnięte wybrzuszenie u podstawy dużego palca. Z biegiem czasu paliczki dużego palca mogą stopniowo wystawać dalej na zewnątrz, gdy guz staje się bardziej dotkliwy. Oznaki i objawy haluksa różnią się.

Niezależnie od tego, wszystkie haluksy pojawiają się jako wybrzuszenie u podstawy dużego palca, obolały ból oraz zaczerwienienie i obrzęk w miejscu haluksa są częstymi początkowymi objawami. Ponieważ guz może zwiększyć nacisk wywierany na palce, osoba może również odczuwać drętwienie lub mrowienie.

Chodzenie ma tendencję do pogarszania tych objawów, podczas gdy odpoczynek często przynosi ulgę. Początkowe leczenie guzka zazwyczaj składa się ze środków zachowawczych, takich jak noszenie podtrzymujących, dobrze dopasowanych butów z szerszym noskiem

(tj. sekcja buta otaczająca palec u nogi) lub stosowanie wkładek ortopedycznych, które są zdejmowanymi wkładkami do butów, które zapewniają zwiększone podparcie stóp. Czasami niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, mogą być przepisywane w celu zmniejszenia obrzęku. Podczas gdy te podejścia mogą złagodzić ból i dyskomfort z haluksa.

Ważne informacje

Lekarz może zasugerować sposoby pomocy w walce z ciśnieniem i bólem. Należą do nich:

  • Noszenie butów, które dają stopom przestrzeń.
  • Dodanie podkładek lub poduszek, aby działały jako bufor między guzem a butami.
  • Przyjmowanie dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych lub przeciwzapalnych.
  • Dodanie podparcia stopy do butów.

Jeśli te środki nie pomogą wystarczająco, możesz potrzebować operacji. Operacja guza może:

  • Usunąć stan zapalny tkanki z okolic stawu palcowego.
  • Wyprostować palec u nogi, usuwając kość.
  • Wyrównać jedną lub więcej kości, aby skorygować nieprawidłowy kąt.
  • Połączyć kości w częściach stopy.

Podsumowanie

Nacisk wynikający ze sposobu chodzenia (mechanika stóp) lub kształtu stopy (struktura stopy) powoduje, że duży palec u nogi zgina się w kierunku haluksa palca. Haluksy zdarzają się stopniowo w czasie. Stanie przez długi czas i noszenie źle dopasowanych, wąskich butów może pogorszyć ból haluksów, ale nie powodują problemu.

Dostępne bez recepty lub wykonane na zamówienie wkładki do butów (ortezy) mogą pomóc w kontrolowaniu problemów z wyrównaniem, takich jak pronacja, które mogą przyczyniać się do powstawania guzków. Możesz także umieścić przekładkę między dużym palcem a drugą cyfrą. Niektórzy ludzie znajdują ulgę, nosząc szynę w nocy, aby utrzymać duży palec u nogi prosto.

error: Treść zabezpieczona !!