Jak powinno się prawidłowo sadzić warzywa w ogrodzie. Instrukcje krok po kroku.

To, w jaki sposób rośliny zostaną posadzone w ogrodzie, wpłynie na ich rozwój oraz wielkość zbiorów.

Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że niektóre gatunki warzyw, ziół czy kwiatów nie mogą rosnąć w pobliżu, ponieważ dochodzi wtedy do przenoszenia różnych chorób lub stwarzania warunków hamujących wzrost i rozwój.

Natomiast inne gatunki roślin posadzone obok siebie, nie dość, że nie przeszkadzają sobie nawzajem, potrafią jeszcze czerpać z tego sąsiedztwa korzyści. Ogrodnicy opracowali tabelę, dzięki której można wyczytać, które gatunki są dla siebie dobrymi, złymi lub neutralnymi sąsiadami.

Po zapoznaniu się z tej treścią będziesz już wiedział, w jaki sposób uzyskać większe plony bez konieczności stosowania dodatkowych środków ochrony roślin. Podziel się nią z innymi pasjonatami ogrodnictwa, abyście na jesień mogli pochwalić się swoimi zbiorami!

Przejrzysta instrukcja prawidłowego sadzenia roślin

W jaki sposób zioła mogą pomóc w uzyskaniu większych zbiorów warzyw?

Posadzenie ziół w sąsiedztwie warzyw może korzystnie wpłynąć na ich wzrost. Musisz tylko wiedzieć, co powinno rosnąć obok czego. Ziemniaki, ogórki, melony i dynie uwielbiają sąsiedztwo nagietka. Dzięki niemu na warzywach nie pojawi się pleśń, a dodatkowo nie zaszkodzą im mszyce, nicienie i ślimaki.

Na wzrost marchwi, kapusty oraz ogórków korzystnie wpłynie posadzony w pobliżu szczypiorek. Pozwoli on pozbyć się z grządek szarej pleśni oraz mączniaka prawdziwego. Bazylia powinna zostać posadzona obok pomidorów, ponieważ substancje zawarte w jej liściach pomagają chronić rośliny przed szkodnikami.

Warto w pobliżu bazylii umieścić również kapustę, cebulę, ogórki lub paprykę, gdyż odstraszy pasożytujące na nich mszyce i ćmy. Natomiast rumianek pomaga chronić warzywa przed wystąpieniem chorób grzybiczych. Spowoduje również przyspieszenie ich wzrostu.

Najlepiej posadzić go obok selera, fasoli, sałaty, grochu lub szpinaku. Sąsiedztwo porów i cebuli pomoże rosnącym w ich pobliżu warzywom w walce z pasożytami. Tymianek, bazylia i nagietek ochronią fasolę i pietruszkę przed szkodnikami.

Cebula i czosnek doskonale zapobiegają występowaniu na innych roślinach chorób grzybiczych. Należy jedynie pamiętać, że nie powinno się sadzić ich obok kapusty, fasolki i grochu. Szałwia nadaje się nie tylko na leczniczą herbatę, sprawdzi się również jako naturalny środek odstraszający motyle pasożytujące na kapuście.


error: Treść zabezpieczona !!