Skuteczne sposoby na wyczyszczenie kuchenki gazowej, domowymi sposobami przy niewielkim wysiłku.

Utrzymanie płyty gazowej oraz rusztu w nienagannym stanie nie jest łatwe, głównie ze względu na fakt, że nieustannie mają one kontakt z czynnikami silnie brudzącymi, takimi jak jedzenie czy tłuszcz.

Ich usunięcie jest nie lada wyzwaniem, a zabrudzenia pozostawione na dłużej przyczyniają się do wytworzenia trudnej do usunięcia, zasuszonej warstwy brudu.

Przed rozpoczęciem procedury czyszczącej warto wiedzieć, że nie należy stosować agresywnych metod, które mogą przyczynić się do trwałych uszkodzeń rusztowania. Zalecane jest stosowanie miękkiej szczotki bądź gąbki z tzw. druciakiem, które zapewnią bezpieczeństwo podczas czyszczenia.

W przypadku stosowania silnych środków czyszczących, na przykład amoniaku należy po zakończonym procesie czyszczenia opłukać rusztowanie kuchenki gazowej ciepłą wodą z dodatkiem mydła i wysuszyć, co zapobiegnie rdzewieniu i tym podobnym naruszeniom struktury rusztowania.

Istnieją 3 skuteczne sposoby usuwania trudnych zabrudzeń rusztowania kuchenki gazowej z użyciem domowych preparatów:

woda mydlana.

Jest to jedna z najpopularniejszych, a zarazem najskuteczniejszych metod, stosowanych przez wszystkie gospodynie domowe. W celu jej wykonania należy napełnić zlew gorącą wodą, a następnie dodać detergent mydlany, po czym zanurzyć w pełni ruszt kuchenki gazowej i pozostawić przez około 10-15 minut, by środek czyszczący miał szansę zadziałać.

Umożliwia to samoistne usunięcie zabrudzeń i ułatwia kolejną procedurę czyszczenia. W przypadku niewystarczającego usunięcia zabrudzeń można zastosować szczoteczkę z delikatnym włosiem i wyczyścić wciąż zabrudzoną kratkę, w celu usunięcia pozostałości brudu oraz resztek żywności. Po uporaniu się z zanieczyszczeniami ostatnim etapem jest opłukanie czyszczonej wcześniej kratki z pomocą ciepłej wody. Należy pamiętać, aby dokładnie usunąć mydło, a następnie wysuszyć kratkę.

ocet winny.

Czyszczenie z jego udziałem polega na sporządzeniu roztworu na bazie wody oraz octu winnego, w stosunku 1:1. Przygotowaną wcześniej miksturą należy spryskać zabrudzenia na kratce, a następnie pozostawić na około 15 minut.

Po upływie wyznaczonego czasu należy przetrzeć rusztowanie z użyciem wilgotnej szmatki, natomiast w celu usunięcia uporczywego zapachu octu warto dodać parę kropli dowolnego olejku eterycznego do początkowej mikstury

soda oczyszczona.

W celu sporządzenia preparatu czyszczącego należy zmieszać sodę oczyszczoną z wodą, w stosunku 3:1, uzyskując gęstą papkę. Przy pomocy szczoteczki bądź materiałowej myjki należy nanieść dokładnie przygotowaną wcześniej pastę na kratkę kuchenki gazowej, nie omijając żadnej ze szczelin, aby nawet trudno dostępne miejsca zostały doczyszczone.

Sporządzona mieszanka powinna pozostać na ruszcie przez około 15-20 minut, a po upływie tego czasu należy dokładnie zmyć preparat i osuszyć kratkę, wycierając ją suchą ściereczką. Należy pamiętać, aby skrupulatnie usunąć pozostałości sody oczyszczonej.


error: Treść zabezpieczona !!