Dlaczego narzekająca osoba odbiera energię życiową: Chroń się przed wyczerpaniem.

Gotowość do wysłuchania zwierzeń i okazania współczucia innym osobom jest uznawana za pozytywną cechę. Czas poświęcony na szczerą rozmowę z członkami rodziny lub przyjaciółmi pokazuje nasz szacunek do tych osób, a także pozwala na pogłębienie relacji.

Niestety, czasami po takich rozmowach pojawia się poczucie wyczerpania. Jeśli występuje ono coraz częściej, warto zastanowić się nad wprowadzeniem pewnych zmian w podejściu do bliskich. Dzielenie się swoimi trudnościami w życiu z innymi ludźmi to naturalna strategia umożliwiająca złagodzenie stresu i przynosząca ulgę zwierzającemu się.

Sytuacja jest jednak bardziej problematyczna ze strony słuchającego. Kiedy jest on nieustannie obarczany czyimś troskami, sam traci energię, a jego samopoczucie pogarsza się.

Jak rozpoznać negatywną osobę?

Niektórzy ludzie wykorzystują empatię i współczucie swoich słuchaczy, aby przenieść na nich swoją negatywną energię. To toksyczne zachowanie, dlatego trzeba nauczyć się je rozpoznawać. Negatywne osoby mogą oskarżać cię o egoistyczne podejście, bądź próbować wywoływać u ciebie nieuzasadnione poczucie winy. Umiejętność zidentyfikowania i niepoddawania się takim manipulacjom podnosi poczucie własnej wartości.

Kiedy wysłuchiwanie narzekania nie ma sensu?

Jeśli w twoim najbliższym otoczeniu jest osoba, która nieustannie narzeka na wszystko, zastanów się, czy cierpliwe słuchanie jej żalów może w ogóle cokolwiek zmienić. Człowiek o negatywnym nastawieniu utrwalił już w sobie taki światopogląd, a teraz ma szkodliwy wpływ na innych.

Nie potrafi, bądź nie chce znaleźć rozwiązania swoich problemów, zamiast tego szukając przyczyny niepowodzeń w innych ludziach. Pocieszanie i współczucie w takim przypadku jest całkowicie bezsensowne.  Poświęcanie uwagi takiej osobie nic nie zmieni, jedynie ugruntuje toksyczną sytuację.

Właściwą formą pomocy takiej osobie będzie zasugerowanie wizyty u specjalisty. Terapeuci znają odpowiednie techniki, które wpływają na zmianę schematów myślenia.

Jak wysłuchiwanie ciągłych narzekań wpływa na twoje samopoczucie?

Chęć pomocy toksycznej osobie może być szkodliwa dla twojego zdrowia psychicznego. Fakt, że sytuacja narzekającego się nie poprawia wywołuje frustrację i spadek energii. W efekcie pojawiają się trudności z koncentracją, negatywne myśli, a równowaga emocjonalna zostaje zaburzona. W pewnym momencie może to doprowadzić do całkowitej bezsilności wobec własnych problemów.

Jak bronić się przed wpływem narzekającego?

Skuteczne unikanie wpływu bezustannego narzekania innych osób na twoje życie to cenna umiejętność, którą warto sobie wyrobić. Odpowiednie podejście da do zrozumienia toksycznemu człowiekowi, że to on sam jest odpowiedzialny za swoje problemy i to właśnie on musi się z nimi zmierzyć.

Przede wszystkim nie ulegaj wpływowi narzekającego. Postaraj się uświadomić mu, że nie chcesz podążać za jego przykładem. Ciągłe wysłuchiwanie i pocieszanie sprawia, że razem wpadniecie w destrukcyjną spiralę negatywnego myślenia, z której niezwykle trudno się wydostać.

W relacji z toksycznym narzekaczem musisz ustalić jasne granice dotyczące twojej prywatności. Gdy temat rozmowy schodzi na kłopoty i problemy, stanowczo protestuj. Wtedy narzekający będzie musiał skończyć swoje żale, a ty unikniesz jego negatywnych emocji.


error: Treść zabezpieczona !!