Ta roślina wyleczy alergie, nieżyt nosa i wirusy – mam ją w każdym pokoju.

Niepozorna, popularna w ostatnich czasach mięta meksykańska nie tylko zdobi wnętrza, ale także jest bardzo przydatna.

Odświeża powietrze, działa korzystnie na drogi oddechowe, odstrasza muchy i komary. Jego piękny zapach działa odprężająco. Pierwszy okaz dostałam lata temu od mojego sąsiada. Teraz mam ją w każdym pokoju i rozdaję całej rodzinie.

Mięta meksykańska określana jest także jako oregano kubańskie

Możesz użyć świeżej rośliny pocierając jej liście w dłoniach i wdychając jej aromat. Pomaga rozluźnić to zatkany nos, działa jak spray do nosa. Ogólnie rzecz biorąc, ma ona pozytywny wpływ na rozluźnienie dróg oddechowych. Uwalnia olejki eteryczne do powietrza i dzięki temu znacznie lepiej oddycha się w pomieszczeniu, w którym znajduje się roślina. 

Naturalny środek odstraszający komary i owady

Chociaż drogi oddechowe ją kochają, komary, ćmy i owady trzymają się od niej z daleka. Podobnie jak mięta, ta roślina ma działanie odstraszające owady.

Zrób z niej herbatę

Oderwij kilka liści, zalej gorącą wodą i pozwól jej zaparzyć się przez chwilę. Taki wyciąg przyniesie ulgę przy przeziębieniu, ale pomoże też przy kaszlu i bólu gardła. Może również łagodzić bóle głowy. Jego spożycie pomoże np. przy nadciśnieniu, astmie czy problemach trawiennych.

W przypadku drobnych urazów skóry, infekcji lub niewielkich oparzeń, należy pocierać dotknięty obszar liśćmi mięty. Ma ona również pozytywny wpływ na leczenie reumatyzmu i blizn, a przy jego pomocy siniaki goją się szybciej.

Leczniczy syrop

Potrzebujesz:

  • Zamykany szklany pojemnik
  • Co najmniej 50 większych liści – im więcej, tym lepiej
  • Cukier (w zależności od wielkości pojemnika)
  • Cytryna, limonka, pomarańcza – do smaku
  • sok z cytryny

Przygotowanie:

Lekko opłucz liście zimną wodą i przekrój na pół, aby uwolniły jak najwięcej soku. Cytrynę, limonkę lub pomarańczę dokładnie umyj i pokrój w plasterki. Na przemian układaj liście, cukier, sok z cytryny i cytrusy w czystym pojemniku, aby całkowicie go zapełnić.  Zamknij go i zostaw za oknem.

Cukier powinien powoli rozpuszczać się w ciągu kilku tygodni. Regularnie sprawdzaj zawartość pojemnika uważając, aby na jego powierzchni nie zaczęła się tworzyć pleśń. Gdy zawartość pojemnika stanie się całkowicie płynna, odcedź ją przez gazę i dobrze wyciśnij. Przechowuj w lodówce.

Syrop nie podrażnia żołądka, jest niesamowicie skuteczny przy stanach zapalnych gardła, oskrzeli itd. Spożywaj łyżeczkę 3 razy dziennie. Często dodaję go również do herbaty, jogurtu i płatków owsianych. Dzieci bardzo to lubią! 🙂


error: Treść zabezpieczona !!