Liście malin szczególnie dużo bogatych składników mają do zaoferowania kobietom. Instrukcja przygotowania.

Niepozorne, a stanowią prawdziwą pomoc dla każdej kobiety. Zastanawiasz się co to takiego? To liście malin. Zrywaj je w czerwcu, gdyż wtedy mają największą moc.

Kiedyś oczywiste było, że wartościowe są nie tylko owoce maliny, ale także jej liście. Doskonale wiedzieli o tym nasi przodkowie, którzy z powodzeniem wykorzystywali ten surowiec.

W obecnych czasach kiedy w aptekach można kupić remedium niemalże na każdą dolegliwość, zapominamy o starych i poczciwych ziołach.

Dlatego przychodzimy na ratunek, aby uświadomić Ci, co kryją w sobie liście malin i do czego mogą się przydać.

Najwięcej cennych właściwości mają w okresie kwitnienia, czyli na przełomie maja i czerwca. Jednakże można zbierać je i suszyć nawet do jesieni.

Liście maliny – przyjaciółki każdej kobiety

Tak jak zresztą same owoce, liście malin są pełne witamin, zwłaszcza cennej dla naszego organizmu witaminy B12. Ponadto są źródłem wielu składników odżywczych oraz niezwykle rzadkich kwasów organicznych, które dostarczają energii oraz witalności. Są wręcz eliksirem życia i motorem napędowym!

Niegdyś liście malin były stosowane w zapaleniach jamy ustnej, bólach zębów czy problemach skórnych. Kobiety używały ich, aby łagodzić bóle menstruacyjne. Ponadto pomagały w bólach brzucha i biegunkach.

Nieliczni wiedzą, że w przypadku chorób układu moczowego są niemalże tak samo skuteczne jak powszechnie znana żurawina. Liście malin przyczyniają się do wypłukiwania bakterii z dróg moczowych i zapobiegają nawrotom choroby. Mają lekkie działanie moczopędne.

To prawdziwe lekarstwo na silne bóle miesiączkowe. Kobiety nie mogą się go nachwalić! Liście malin stymulują mięśnie macicy, które odpowiadają za prawidłowy rozwój płodu w czasie ciąży. Nie zaleca się stosowania kobietom w ciąży poniżej 34 tygodnia.

Bowiem herbatka jest pomocna tylko w wysokim stadium ciąży, w niższym może spowodować nawet poronienie. Stanowią świetny dodatek do kąpieli, zapewniają skórze młodzieńczy i promienny wygląd. Dodatkowo wspomagają walkę z żylakami.

Liście malin można stosować w formie okładów na bolące miejsca. Wystarczy zaparzyć je pod przykryciem, nasączyć nimi gazę i przykładać do skóry.

Można również pić przyrządzoną z nich herbatkę. Suche bądź świeże liście należy zalać wrzątkiem. Herbatka ma naprawdę dobry smak.

Prawdziwym hitem jest nalewka z liści malin! Wystarczy, że świeże liście zalejesz alkoholem i odstawisz w ciemne miejsce na 3 tygodnie, potrząsając słojem od czasu do czasu. Nalewkę dokładnie odcedź, możesz przefiltrować ją przez gazę lub filtr do kawy.

Przechowuj w butelce z ciemnego szkła. Tak przygotowany wyciąg nadaje się zarówno do picia jak i do stosowania zewnętrznego w formie okładów np. na wspomniane wcześniej żylaki. Przyda się także w walce z egzemą skórną lub trądzikiem.

error: Treść zabezpieczona !!