Zachwycona będziesz żółtym kwiatem z łąk, którego ilościowo wartości nie da się oszacować. Instrukcje.

Rośliną powszechnie występującą na trawnikach jest mniszek lekarski. Jego zdolność do szybkiego rozprzestrzeniania się i brak wymagań dotyczących warunków życia sprawiają, że wiele osób uważa go za chwast.

Jednakże, to nie sprawiedliwa ocena. Przytoczymy kilka powodów tej niesprawiedliwości. W niektórych krajach mniszek lekarski uznawany jest za źródło życia, ludzie nawet zakładają plantacje tej rośliny. Jest to podyktowane wieloma zastosowaniami tej rośliny, takimi jak kosmetyka, zdobienie i spożywanie.

Można z niej przyrządzić sałatki, dżemy i lecznicze wywary. Ale to tylko początek! Oto kilka powodów, dla których warto dać szansę mniszkowi lekarskiemu. Nie omijaj go, gdy widzisz żółte kwiaty na trawniku. Raczej powinien znaleźć się w Twoim koszyku, a nie pod kosiarką.

Mniszek lekarski wpływa korzystnie na zdrowie:

  1. Wzmocnienie odporności, walka z grypą, katar, nowotwory.
  2. Działanie antyseptyczne i detoksykujące.
  3. Poprawa trawienia, przemiany materii, odkwaszenie, regulacja wypróżnień.
  4. Wspomaga produkcję czerwonych krwinek, dotlenia krew, oczyszcza krew, zapobiega i leczy anemię.
  5. Łagodzi migreny, bóle brzucha, a także stawów i mięśni.
  6. Działa moczopędnie, odwadnia, oczyszcza i wspiera nerki i drogi moczowe.
  7. Wspomaga gojenie skóry, urazy i choroby skóry, dezynfekuje rany.
  8. Wspomaga i oczyszcza wątrobę, zapobiega chorobom wątroby.
  9. Wspomaga tworzenie tkanki kostnej, połączenie wapnia i witamin.

W jakim czasie zbierać mlecz?

Najlepszy czas na zbieranie mniszka to wiosna i wczesne lato. Korzenie natomiast zbieramy w sierpniu, wrześniu, wczesną wiosną – kwietniu, na początku maja.

W jakim celu wykorzystać olejek z mniszka?

Olejek z mniszka lekarskiego wykorzystywany był od dawna jako lek. Współcześnie jednak coraz częściej zastępowany jest przez nowoczesne metody leczenia i chemię. Warto przypomnieć sobie ten skromny cud uzdrowienia.

W analizie ustalono, że istotne właściwości terapeutyczne olejku z mniszka lekarskiego służą w terapii chorób i urazów stawów. Ból łagodzi, zaś działanie przeciwzapalne korzystne jest w terapii stawów i dny moczanowej. Mniszek lekarski nie ma sobie równych w walce z bólem oraz stanem zapalnym! Poprzez masaż tym olejkiem na terenie odcinka szyjnego kręgosłupa się odpręża, działanie przeciwbólowe występuje, a sen się poprawia.

Już dziś zrób olejek z mniszka lekarskiego

Twoje własne tworzenie olejku z mniszka lekarskiego wymaga:

  • Kwiatów mniszka lekarskiego
  • Oleju (oliwy, migdałowego, winogronowego lub innego roślinnego)
  • Szklanego, zamykanego naczynia
  • Sita
  • Butelki

Sposób przygotowania:

Dzień słoneczny wybierz lub przynajmniej odczekaj, aż poranna rosa się ulotni. Zdrowe, nieuszkodzone kwiaty mniszka lekarskiego zbieraj. Wystarczająco będzie połowa filiżanki napełniona. Na ręczniku rozłóż główki mniszka, a na 24 godziny zostaw.

Woda jest obecna w dużych ilościach w mniszku lekarskim, przez to wymaga czasu na odparowanie jak najwięcej płynów. Kwiaty się skurczą, pamiętaj więc o większym ich zerwaniu. Następnie mniszka do filiżanki włóż i dodaj oleju tyle, żeby całkowicie pokrył mniszka.

Wymieszaj i zamknij naczynie. Naczynie umieść w miejscu ciepłym oraz słonecznym i na 2 tygodnie zostaw. Dwutygodniowe wypłukiwanie mniszka wystarczy, dłuższy czas pleśń może wywołać. Pleśni zapobiegaj w trakcie ługowania, upewnij się, że pokrywka i filiżanka całkowicie suche są przed dodaniem mniszka lekarskiego i oleju.

Następnie mniszka odcedź i w miejscu chłodnym, ciemnym przechowuj. Olejek mniszkowy na cały rok wystarczy. Stosuj w delikatnych masaży i okładach leczniczych na stawy bolące i mięśnie. Gorączkę mięśni, sztywność karku i skurcze mięśni bolesne również doskonale niweluje. Doskonałym środkiem nawilżającym i leczącym suchą skórę będzie również.

Oto dodatkowe przepisy z wykorzystaniem mniszka lekarskiego:

Dżem z mniszka: Umieść około 500 g kwiatów mniszka w zimnej wodzie na jeden dzień, wodę zmieniając 2-3 razy. Gotuj kwiaty przez 10 minut, dodaj cukier i sok z cytryny, a następnie wlej powstały syrop do słoików.

Na choroby skóry: Zalej 1 łyżkę zmielonych korzeni mniszka gorącą wodą, gotuj przez 15 minut, ostudź, przecedź i pij 15 minut przed jedzeniem.

Herbata z mniszka: Wsyp 4 g suszonych korzeni lub liści mniszka do filiżanki, zalej wrzątkiem i parz przez 5 minut. Można również użyć świeżych korzeni i liści, które są jeszcze skuteczniejsze. Aby uzyskać większą ilość aktywnych składników, można zwiększyć dawkę (8 g lub więcej) oraz skrócić czas parzenia (25 sekund), a herbata będzie można pić od 5 do 10 razy dziennie.

Niedokrwistość: Połącz 3 łyżki kwiatów mniszka z 3 łyżkami miodunki, 2 łyżkami liści pokrzywy i 1 łyżką piołunu. Zalej mieszankę litrem wrzątku i dodaj 50 ml alkoholu. Spożywaj napój przed snem.

Dla równowagi hormonalnej: Napełnij litrowy słoik ciepłą wodą, dodaj kwiaty mniszka i 1 kg cukru. Odstaw na trzy tygodnie, a powstały eliksir dodawaj do herbaty lub kawy.

Na zaparcia i wzdęcia: Zalej szklankę kwiatów mniszka wodą, gotuj na małym ogniu przez 15 minut, odstaw na pół godziny, a następnie spożywaj po jednej łyżce stołowej 3-4 razy dziennie.

Maseczka na włosy: Zalej 1 łyżkę posiekanych liści mniszka 200 ml wrzątku, a następnie wmasuj w skórę głowy i włosy. Owiń włosy ręcznikiem na 30 minut, a potem spłucz ciepłą wodą.

Jeśli znasz jeszcze inne przepisy z mniszka lekarskiego, podziel się nimi w komentarzach!

error: Treść zabezpieczona !!