Lubczyk – co leczy i dlaczego warto go uprawiać – Przewodnik, jak uprawiać tą roślinę w kwietniku i w doniczce w domu.

Lubczyk jest wieloletnią rośliną i świetnym ziołem. Jest mało wymagający, dosyć odporny i potrafi bujnie rosnąć, jeśli odpowiednio się je zasadzi i zastosuje do podstawowych zaleceń pielęgnacyjnych. Poniżej przedstawiamy na jakie problemy można napotkać przy jego uprawie oraz prezentujemy wskazówki jak skutecznie ich uniknąć.

Nasiona lubczyku powinny być kupione u sprawdzonego sprzedawcy, tylko tak ma się pewność co do ich jakości. Przed posadzeniem, w ogrodzie lub doniczce, warto zanurzyć nasiona w wodzie na około 2-3 godziny. Dodatkowo świetnym rozwiązaniem zapewniającym jego okazały wzrost jest wykorzystanie mieszanki ziemi ogrodowej oraz tej do kwiatów.

Jak skutecznie uprawiać lubczyk?

Nasiona do tzw. siewu bezpośredniego lubczyka nie są trudno dostępne, można znaleźć je w każdym sklepie ogrodniczym, a nawet markecie. Warto jednak pamiętać o kupowaniu w sprawdzonych źródłach. Najlepszym czasem na zasadzenie go w ogrodzie jest przełom marca i kwietnia. Aby zaspokoić potrzeby jednego gospodarstwa domowego nie trzeba posiadać dużo lubczyku, spokojnie wystarczą 1 czy góra 2 rośliny.

Alternatywnie można rozmnożyć roślinę z sadzonek lub skorzystać z najprostszej dostępnej opcji, czyli zasadzenia kupionych sadzonek bezpośrednio do ziemi ogrodowej.  Lubczyk najlepiej rośnie w posadzony w półcieniu, lubi też wilgoć, której trzeba dokładnie pilnować zwłaszcza w upalne i gorące dni. Pomimo tego, jest to roślina dosyć wytrzymała i z powodzeniem może zimować w ogrodzie.

Lubczyk – esencja smaku

Pielęgnacja lubczyku ograniczona jest do minimum, jest łatwy w utrzymaniu i uprawie, a jego walory smakowe i zdrowotne są wszechstronne. Znany jest również jako zioło wielu smaków. Jego niepowtarzalny aromat podkreśla słodko-gorzki smak.

Mówi się, że jest to przyprawa naszych babć, które powszechnie używały lubczyku do przyprawiania sporządzanych przez siebie dań – zup oraz sosów. Oprócz tego lubczyk przechowywany był w szafkach i miejscach gromadzenia żywności jako świetny sposób na odstraszanie niechcianych szkodników.

Lubczyk idealnie komponuje się z wieloma daniami, podkreślając ich smak. Warto sporządzić z niego domową przyprawę. Przepis na nią poniżej.

Potrzebne będą:

 • Lubczyk wraz z szypułkami,
 • 1 łyżeczka soli,
 • 2 łyżki oleju, najlepiej słonecznikowego,
 • 1 łyżeczka majeranku – świeżego,
 • 400 ml wody.

Sposób przygotowania:

Lubczyk należy dokładnie umyć oraz drobno zmielić, można wykorzystać do tego maszynkę do mielenia mięsa. Następnie należy dodać wodę i gotować około 15 minut. Po ugotowaniu należy dokładnie go przecedzić i dobrze wycisnąć, najlepiej przez białe płótno. Dodać należy pozostałe składniki, ponownie zagotować, następnie przelać do słoiczków i wykorzystywać doprawiając nią ulubione dania.

Oprócz przyprawy warto też sporządzić leczniczą herbatę z lubczyku. Łyżkę posiekanych liści lubczyku gotuje się około 10 minut w 250 ml wody. Herbata ta ma dobroczynne i lecznicze działanie przy infekcjach dróg moczowych oraz oczyszczające po spożyciu alkoholu bądź używaniu nikotyny.

Dobroczynny wpływ lubczyku na zdrowie:

 • Pomaga w oczyszczaniu dróg oddechowych – dzięki usunięciu śluzu wspomaga oddychanie,
 • Przyspiesza spalanie kalorii i podkręca metabolizm,
 • Dobrze radzi sobie ze wzdęciami,
 • Ma działanie moczopędne – będzie więc idealny dla osób, które cierpią z powodu zapalenia pęcherza moczowego, maja problemy z nerkami oraz pracą układu wydalniczego,
 • Pomaga usunąć nadmiar wody z organizmu,
 • Wspomaga chudnięcie dzięki przyspieszeniu trawienia,
 • Skutecznie eliminuje wzdęcia.

Reumatyzm, dna moczanowa czy choroba zwyrodnieniowa to tylko niektóre ze schorzeń, które z powodzeniem można leczyć wykorzystując do tego wyciąg z lubczyka. Najefektywniejszy jest jego gotowany korzeń. Herbata z niego, pita kilka razy dziennie wspomaga załagodzić sporo problemów. Lubczyk to też świetna profilaktyka zdrowotna, ale również pomoc przy przeziębieniu i grypie. Jego właściwości pomagają szybko wrócić do zdrowia i formy.

Jak widać lubczyk jest rośliną o wielu zastosowaniach. Pomaga nie tylko w kwestiach smakowych, ale przede wszystkim jest świetnym rozwiązaniem przy problemach zdrowotnych.

error: Treść zabezpieczona !!