Nie uwierzysz, jak skutecznie ochłodzi Cię ta lemoniada ogórkowa w gorące dni.

Pochodzące z żyznych obszarów Indii i Chin soczyste warzywa, już ponad trzy tysiące lat temu, były hodowane przez tamtejszych mieszkańców. Dar niebios, symbolizujący łaskę opatrzności, stanowiły obfite zbiory ogórków.

Ludzie, jak podaje wikipedia, przekonani byli, że tajemnica zdrowia i urody tkwi w ogórku, wyrastającym z żyznych, zielonych terenów. Obecnie potwierdzamy, że przodkowie w swej wierze nie byli dalecy od prawdy, gdyż do dziś ogórek cieszy się uznaniem za jego pozytywny wpływ na urodę i zdrowie.

Lemoniada Ogórkowa:

Pragnienie doskonale ugasi lemoniada ogórkowa, po którą latem sięgniesz nie raz. Przepis ten zyskał popularność wśród całej naszej rodziny, otrzymałam go od dietetyka. Do słodzenia używa się w nim cukru brzozowego lub miodu, a w przypadku jego braku – cukru trzcinowego. Lemoniada ta jest nie tylko orzeźwiająca, ale i pyszna.

Składniki:

  • 2-4 ogórki
  • 7-10 szklanek zimnej wody
  • 2-4 limonki lub inne owoce cytrusowe
  • 1 cm kawałek obranego i pokrojonego imbiru (opcjonalnie)
  • 6 łyżek cukru trzcinowego (według smaku), miodu lub innego słodzika

Przygotowanie zaczynamy od umycia ogórków i odcięcia końcówek. Kilka plasterków odciętych z boku przeznaczamy do dekoracji, resztę obieramy i kroimy na małe kawałki. Ogórki razem z oczyszczonym imbirem (jeżeli jest używany) umieszczamy w blenderze, zalewamy wodą i miksujemy na jednolitą masę, którą następnie przecedzamy przez sito.

Limonki lub inne wybrane owoce cytrusowe kroimy i wyciskamy sok do oddzielnej miski, dodajemy cukier i mieszamy do rozpuszczenia. Do przygotowanego naczynia z lodem wlewamy sok, a następnie zalewamy go sokiem z ogórka. Dekorujemy plasterkami ogórka i gotowa jest doskonała, orzeźwiająca lemoniada.

Ogórek, uznawany za jedno z najzdrowszych warzyw, znacznie wykracza poza bycie tylko dodatkiem do sałatek czy kanapek. Orzeźwiająca lemoniada ogórkowa, jak wiadomo tym, którzy mieli okazję jej spróbować, jest jednym z najbardziej odświeżających napojów letnich.

Bogaty w wodę (96%) i ubogi w kalorie ogórek, stanowi doskonały wybór dla osób pragnących schudnąć. Zawiera również wiele cennych witamin i przeciwutleniaczy, wspomagających eliminację toksyn z organizmu. Warzywo to, zielone w kolorze, efektywnie przyczynia się do walki z chorobami tarczycy oraz stabilizuje ciśnienie krwi.

Fakt, iż spożywanie ogórków sprzyja zdrowemu wzrostowi włosów oraz poprawia elastyczność i nawilżenie skóry, z pewnością ucieszy każdą kobietę. W przemyśle kosmetycznym szeroko wykorzystuje się ekstrakty z ogórków do produkcji różnorodnych preparatów kosmetycznych.

W dni ciepłe, skorzystanie z dobrodziejstw ogórka najlepiej osiągnąć poprzez przygotowanie ogórkowej lemoniady. Przedstawiamy przepis prosty, a zarazem smaczny, który zapewnia zdrowe orzeźwienie.

Ogórek na zdrowie wpływa pozytywnie, wspierając trawienie, układ odpornościowy, opróżnianie, chroniąc komórki przed wolnymi rodnikami, normalizując poziom cukru we krwi, działając moczopędnie – co pomaga w eliminacji nadmiaru wody oraz dodatkowych kilogramów, zakwaszając organizm, obniżając wysokie ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, utrzymując zdrowe serce i naczynia krwionośne, działając odtruwająco i nawilżająco, poprawiając elastyczność skóry, a także pozytywnie wpływając na skórę i jej czystość.

Smacznego życzymy!

error: Treść zabezpieczona !!