Kilka składników jak sól, musztarda, cukier, czosnek i kefir możesz użyć nie tylko w kuchni, świetnie sprawdzą się również w ogrodzie.

Najlepsze domowe nawozy

Nie każdy o tym wie, ale kupowane przez nas nawozy przeważnie zawierają bardzo dużo chemii nie do końca są zdrowe. Warto jednak wiedzieć, że można je zastąpić domowymi środkami takimi jak: czosnek, musztarda cukier, kefir a także sól.

To właśnie przy użyciu tych kuchennych składników można doskonale odżywiać rośliny i użyźnić glebę. Co więcej składniki te są w stanie usunąć pierwsze oznaki pleśni na przykład na liściach bądź owocach rośliny, a co za tym idzie sprawdzą się jako genialna metoda na uratowanie plonów.

Roztwór do spryskiwania roślin

W jednym litrze wody należy rozpuścić 100 g soli. Jest to roztwór służący do spryskiwania rośliny, który powoduje iż liście zaczynają żółknąć po czym odpadają, a cały wzrost rośliny zatrzymuje się. Wówczas roślina nakierowuje się na dojrzewanie owoców. Na roślinie powstaje cienka warstwa soli, która chroni je przed rozwojem pleśni.

Sól Epsom

Wiele roślin można również spryskać roztworem, który polega na wymieszaniu dwóch łyżek soli Epsom z czterema litrami wody. Roztwór ten należy stosować raz w miesiącu w celu podlanie rośliny. Natomiast w przypadku jeżeli mamy zamiar podlewać roztworem rośliną częściej należy zmniejszyć dawkę soli do jednej łyżki stołowej i stosować go raz na dwa tygodnie. Nawóz ten dobrze sprawdzi się rozpylony na liściach róży w momencie gdy użyjemy go na wiosnę w momencie gdy pojawiają się pierwsze liście i ponownie po kwitnieniu rośliny.

Metoda zapobiegająca tworzeniu się grzybów

Należy przygotować roztwór, który zawiera 50 g posiekanego czosnku i wiadro wody. Bądź wystarczy przygotować roztwór składający się z sfermentowanego kefiru oraz z 1 litra kefiru rozcieńczonego z wiadrem wody. Tymi domowymi preparatami wystarczy spryskać roślinny, a te staną się odporne na tworzenie się na ich powierzchni grzybów.

Metoda na ślimaki

Oczywiście jednym z głównych wrogów ogrodników jest ślimak. Ślimaki często są szkodliwe w naszych ogrodach i zjadają plony zanim te zdążą porządnie rozkwitnąć. Aby zwalczyć ślimaki wystarczy pomalować musztardą miejsca, w których zbierają się ślimaki. Co więcej jeśli nie posiadamy musztardy tradycyjnej można w tym celu wykorzystać musztardę w proszku i posypać nią miejsca występowania ślimaków.

error: Treść zabezpieczona !!