Proponowana dieta na 7 dni może przynieść zaskakujące rezultaty. Niewątpliwe jest, że łatwiej przytyć niż schudnąć – taka nasza natura.
Rewolucyjna 7-dniowa dieta
Zrzucenie zbędnych kilogramów wydaje się żmudnym oraz długotrwałym procesem, jednak nie zawsze tak jest, a potwierdzeniem tego jest popularna dieta, której autorem jest amerykański specjalista w zakresie biochemii – Barry Sears. Według wspomnianej diety do uzyskania szczuplejszej sylwetki wystarczy zaledwie 7 dni! Aczkolwiek możliwe jest przedłużenie diety, nawet o miesiąc, co pozwala na pozbycie się około 4-10 kilogramów.
Czym jest dieta strefowa?
Dieta strefowa, bo tak nazywa się zaproponowana dieta, polega na ograniczeniu w jak największym stopniu ilości spożywanych kalorii, przy równoczesnym dostarczeniu organizmowi niezbędnych do prawidłowego jego funkcjonowania składników odżywczych, witamin oraz pierwiastków. Każdy z siedmiu dni charakteryzuje się innym zestawem posiłków.
Spalanie tkanki tłuszczowej możliwe jest, dzięki zwiększeniu wrażliwości na insulinę. Dieta strefowa charakteryzuje się niską zawartością cukrów, przez co następuje eliminacja problemów związanych z nieregularnym lub zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi, nie występuje uczucie nerwowego głodu oraz uaktywnione są procesy biochemiczne biorące udział w spadku masy ciała.
Utrzymanie odpowiedniego stosunku insuliny i glukagonu pozwala na poprawę funkcjonowania metabolizmu w organizmu i usprawnienia procesów biochemicznych, co bezpośrednio wpływa na zrzucanie kolejnych, nadprogramowych kilogramów oraz wspiera układ odpornościowy, zwiększa energię, a także wpływa korzystnie na stan psychiczny i zmniejsza szansę na wystąpienie wszelkich chorób o podłożu przewlekłym.
Dieta strefowa oparta jest na pięciu posiłkach w ciągu dnia, przy czym trzy z nich to dania główne, natomiast dwa pozostałe stanowią mniejsze posiłki w formie przekąsek, jedzonych po obiedzie oraz kolacji, o czym należy pamiętać.
Tygodniowy jadłospis
Dzień 1:
- śniadanie składające się z czterech omletów oraz dwóch kromek pieczywa otrębowego, 80 gram rodzynek i herbata/kawa bez dodatku substancji słodzących
- obiad stanowi nieduża bułka typu pita z owocami morza (krewetki, paluszki z kraba), sałatą i cytryną.
- kolacja to przygotowany na parze kotlet.
- przekąski: jogurt naturalny (50g) | gotowany indyk/szynka (50g), truskawki (100g).
Dzień 2:
- śniadanie stanowią płatki owsiane z wodą i herbata/kawa bez dodatku substancji słodzących
- obiad to filet z piersi kurczaka (170g) usmażony z dodatkiem oleju roślinnego, świeżymi pomidorami, liśćmi sałaty, serem – 1 plasterek, jabłkiem (połowa) oraz odrobiną orzechów.
- na kolację przyrządzić należy kurczaka/indyka (150g) pieczonego w piekarniku, szpinak z dodatkiem cytryny i masła + truskawki (100g).
- przekąski: zielona mieszkanka warzywna składająca się z fasolki, groszku, brokułu i tofu, zmieszana z oliwą z oliwek | twardy ser (50g), oliwki (3 szt), jedna brzoskwinia.
Dzień 3:
- na śniadanie przygotować należy sałatkę z owoców z jogurtem naturalnym. rodzynki (80g), orzechy włoskie (3 szt) oraz kawę/herbatę, bez dodatku cukru.
- na obiad owoce morza – krewetki lub paluszki z kraba (200g) i sałata, skropiona sokiem z cytryny.
- kolacja to biała ryba w formie filet (50g), skroplona sokiem z cytryny i z dodatkiem sera typu parmezan + gotowane zielone warzywa w formie sałatki.
- przekąski: ananas (150g), twardy ser (50g) | szynka/mięso z indyka (50g), orzechy lub suszone morele (garść), rodzynki (80g).
Dzień 4:
- czwartkowe śniadanie to dwa plastry boczku usmażonego na patelni, jagody (50g), jogurt naturalny (50g) i niesłodzona herbata/kawa.
- obiad stanowi filet z piersi kurczaka (150 g) upieczony w piekarniku, mieszanka z pieczarek, oliwek i selera, z dodatkiem oliwy z oliwek, pieczywo żytnie (jedna kromka) oraz nieduża pomarańcza w formie deseru.
- na kolację należy przygotować kotlety z mielonego, wołowego mięsa (180g) z dodatkiem białka i bułką tartą (kilka łyżek), dla dekoracji dodać różyczki brokułu i połówkę dorodnego jabłka.
- przekąski: twardy ser (50 g), jabłko – połowa | czerwone wino (200 ml), jogurt naturalny (50g).
Dzień 5:
- do przygotowania śniadania potrzebne są 2 kromki tostowe przyrządzone w cieście z czterech białek i z dodatkiem wiórek migdałów oraz jagód + kawa/herbata bez dodatku substancji słodzących.
- obiad stanowi ugotowany kurczak (150 g), pieczywo żytnie (kromka) i sałatka warzywna z liśćmi sałaty, selera i pomidora oraz połowa jabłka i rodzynki (80 g).
- kolacja to kotlety mielone z mięsa wołowego (180 g) z dodatkiem białka i bułką tartą (kilka łyżek) oraz dekoracją z połówki jabłka i różyczek brokułów.
- przekąski: rodzynki (80 g), szynka (50 g) | jagody (80 g), orzechy włoskie – 3 szt, szynka (50 g).
Dzień 6:
- śniadanie to szynka (150 g), pomidor, ulubiony owoc oraz herbata/kawa bez dodatku cukru.
- na obiad przygotować należy kanapkę z pieczywa otrębowego z dodatkiem szynki lub opcjonalnie indyka, serem (50 g) oraz sałatą + pomarańcza w formie deseru.
- kolacja to smażony filet z mięsa indyka (200 g) z warzywami zielonymi oraz garść jagód.
- przekąski: ananas (150 g), twardy ser (100 g), migdały (garść) | szynka (50g), oliwki (3 szt), jagody (80 g).
Dzień 7:
- na śniadanie przygotować omlet składający się z czterech jajek oraz 2 kawałki bekonu, ciemny chleb (kromka), grejpfrut (połowa owocu), herbata/kawa bez dodatku cukru.
- obiad to kurczak ugotowany (150 g) i sałatka warzywna z cebuli, ogórka i połowy papryki umieszczona w bułce typu pita oraz suszone śliwki (2 szt)
- na kolację przygotować smażoną rybę czerwoną (200 g) z dodatkiem papryki czerwonej, czosnku i ziół.
- przekąski: migdały (garść), jajko ugotowane, jabłko (1 szt) | kurczak gotowany/szynka (50 g)