Jesteś nałogowym palaczem to przeczytaj: Oczyszczą płuca palacza z toksyn i przyspieszą odnowę komórek.

Płuca palacza

Kaszel palacza to uporczywy kaszel, który wynika z uszkodzenia dróg oddechowych spowodowanego toksynami w dymie papierosowym. Jeśli palisz i kaszel trwa dłużej niż 3 tygodnie, możesz mieć kaszel palacza. Z biegiem czasu kaszel palacza może prowadzić do chrypki i bólu w klatce piersiowej.

Może również należeć do oznak i objawów raka płuc. Jedno z badań młodych rekrutów wojskowych wykazało, że 40% z 525 osób, które paliły regularnie, doświadczyło przewlekłego kaszlu z produkcją plwociny; Zrobiło to tylko 12% z 408 uczestników niepalących.

Ponieważ kaszel palacza występuje częściej u długotrwałych palaczy, odsetek ten jest prawdopodobnie znacznie wyższy w starszych populacjach lub osobach z większą historią palenia.

Objawy kaszlu palacza

Podobnie jak w przypadku każdego rodzaju kaszlu, kaszel palacza jest zasadniczo silnym wypychaniem powietrza w celu usunięcia środka drażniącego z dróg oddechowych (oskrzeli i oskrzelików). Istnieją jednak pewne cechy, które mogą sprawić, że kaszel palacza będzie wyjątkowy.

Kaszel palacza może:

  • Bywa dokuczliwy, trwający dłużej niż dwa lub trzy tygodnie
  • Powoduje świszczący oddech lub trzaski
  • Bywa mokry i produktywny, co oznacza, że obecna jest flegma lub plwocina (substancja śluzowa). Należy jednak pamiętać, że kaszel może być suchy we wczesnych stadiach kaszlu palacza lub u osób, które nie paliły długo.
  • Bywa gorszy po przebudzeniu, z tendencją do zmniejszania się w ciągu dnia

Istnieje kilka powikłań związanych z samym kaszlem palacza. To powiedziawszy, powtarzający się ciężki kaszel może obciążać mięśnie klatki piersiowej, a nawet prowadzić do złamania żeber. Kobiety z uporczywym kaszlem palacza mogą wyciekać z moczu z powodu nacisku wywieranego na pęcherz z kaszlu.

Przyczyny

Rzęski to maleńkie komórki podobne do włosów, które wyściełają drogi oddechowe. Wychwytują toksyny we wdychanym powietrzu i przesuwają je w kierunku ust, aby zapobiec ich dotarciu do płuc. Niektóre substancje chemiczne w dymie tytoniowym, takie jak formaldehyd, paraliżują te delikatne struktury i uniemożliwiają im wychwytywanie toksyn.

W rezultacie toksyny są w stanie dostać się do płuc, gdzie osiadają, i pobudzają stan zapalny. Ponieważ nie są narażone na dym podczas snu, rzęski mogą zacząć się regenerować (jednak krótko i w ograniczonym zakresie). Praca, którą wykonują, aby złapać i usunąć nagromadzone toksyny w nocy, oznacza zwiększony kaszel, aby usunąć wszystko po przebudzeniu. Wpływ palenia na drogi oddechowe oznacza, że toksyny i substancje chemiczne w papierosach pozostają w organizmie. Daje im to czas na uszkodzenie wrażliwej tkanki płucnej, w tym uszkodzenie DNA, które może prowadzić do raka płuc.

O tym warto pamiętać!

Kaszel palacza można zidentyfikować na podstawie objawów i historii palenia. Jednak praktycznie niemożliwe jest odróżnienie kaszlu palacza od kaszlu raka płuc za pomocą samych tych informacji. Niektóre oznaki i objawy mogą skłonić lekarza do rozważenia możliwości raka płuc i zbadania testów, które mogą pomóc w postawieniu (lub wykluczeniu) tej diagnozy.

To powiedziawszy, czasami kaszel jest jedynym objawem choroby. Hemotypsis (odkrztuszanie krwi) jest najsilniejszym predyktorem raka płuc, chociaż tylko jedna piąta osób z tą chorobą ma ten objaw. Nawet odrobina krwi jest powodem do natychmiastowej oceny.

Odkrztuszanie łyżeczki lub dwóch krwi jest uważane za nagły przypadek medyczny, ponieważ można je wdychać do płuc. Jeśli palisz / paliłeś i masz przewlekły kaszel, ważne jest, aby zobaczyć swojego dostawcę opieki zdrowotnej w celu oceny. Następnie zwróć uwagę na wszelkie zmiany w kaszlu (np. Staje się częstszy, jest niewygodny lub zaczyna brzmieć inaczej).

error: Treść zabezpieczona !!