Jak skutecznie usunąć czarną pleśń z silikonu w kuchni i łazience za pomocą tej domowej sztuczki. To działa.

Pleśń rozprzestrzenia się bardzo sprawnie w wilgotnych i ciepłych miejscach, a idealnym miejscem na to w naszym mieszkaniu są łazienki.

Gdy nie ma możliwości odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu oraz pojawia się wysoka wilgotność w powietrzu, pleśń pojawia się bardzo szybko i zaczyna się niekontrolowanie rozprzestrzeniać po naszym domu. Spory problem stanowi fakt, iż dosyć często pojawia się ona w miejscach dla nas niewidocznych/ukrytych takich jak uszczelka w pralce lub płytki silikonowe za zlewozmywakiem.

Jednym z ulubionych miejsc rozprzestrzeniania się tego grzyba są szczeliny między kafelkami, które są ciężkie do wyczyszczenia i choć myjemy je regularnie, to zdarza się że nie uda nam się domyć niektórych miejsc do końca, co powoduje dalsze rozprzestrzenianie się pleśni w naszym domu.
Wilgoć może być naprawdę irytująca, gdyż ukazuje się w różnych zakamarkach naszego domu. Może objawiać się poprzez czarną pleśń, która odbarwia silikon uszczelniający zlewozmywak w kuchni lub łazience. Negatywną cechą tego faktu jest to, iż silikon ten może być problematyczny w czyszczeniu. Natomiast pozytywną wiadomością jest to, że pewien składnik kuchenny jest doskonałym domowym sposobem na zniwelowanie tego problemu. Prosty, ale spektakularny trik sprawi, że Twoja łazienka będzie wolna od pleśni i higienicznie czysta.
 

Pleśń to nie tylko problem estetyczny

Zapewne zdajesz sobie sprawę, że czarna pleśń to nie tylko problem wizualny, ale również zdrowotny.

Uwalnianie się zarodników wyczuwalnie pogarsza jakość powietrza w mieszkaniu oraz mogą się przyczyniać do chorób układu oddechowego. Może okazać się to szczególnie szkodliwe dla małych dzieci oraz osób zmagających się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego.

Składniki:

  • 1 butelka z rozpylaczem
  • 1 pędzel ze sztywnym włosiem
  • ½ szklanki białego octu
  • 3 łyżki sody oczyszczonej

Przygotowanie:

Rozpocznij od wymieszania białego octu z sodą oczyszczoną, aż do ich całkowitego połączenia. Wstrząsnąć w razie potrzeby. Gdy mieszanka będzie gotowa, dodaj ją do butelki z rozpylaczem.

Nałóż substancję bezpośrednio na silikon. Pozostaw na 30 minut, aby mieszanina uwolniła substancje aktywne. W międzyczasie podgrzej wodę.

Gdy woda będzie ciepła, spłucz nią silikon, tak aby czarna pleśń została usunięta, dla lepszego efektu wykorzystaj pędzla który doczyści wszystkie miejsca.
Na koniec usuń resztę formuły czystą suchą ściereczką kuchenną.

Pamiętaj, aby przed dezynfekcją łazienki lub kuchni za pomocą tego lub innych produktów zachować szczególną ochronę swoich dłoni w rękawiczkach.

Co jeszcze pomaga na pleśń w łazience?

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, pleśń nie tylko wizualnie pogarsza stan mieszkania, ale również (co znacznie ważniejsze) jest bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia. Nasze drogi oddechowe cierpią na tym zdecydowanie najbardziej, ponieważ do powietrza którym oddychamy, dostają się niewidoczne cząsteczki pleśni – zarodniki.

Jak ją pokonać?

Należy użyć najtwardszej broni przeciwko trudnemu przeciwnikowi. Na szczęście najczęściej mamy je tuż pod nosem, często nawet o tym nie wiedząc.

Nadtlenek wodoru:

Ten płynny cud może skutecznie wyeliminować nawet mikroskopijne cząsteczki pleśni i nie tylko zapobiegać rozprzestrzenianiu się pleśni, ale także zapobiegać jej powrotowi. Użyj 3% roztworu nadtlenku wodoru, następnie wlej do butelki z rozpylaczem i nałóż na dotknięte obszary. Pozostaw na 10-15 minut, przemyj gąbką i dokładnie wytrzyj.

Alkohol:

Jest szczególnie skuteczny w usuwaniu pleśni ze ścian. Najlepiej używać czystego alkoholu – natomiast należy się wzbraniać przed ciemnym alkoholem, takim jak whisky. Przygotuj roztwór 1 części alkoholu i 1 części wody. Wlej do butelki z rozpylaczem i nałóż na formę. Poczekaj aż konsystencja wsiąknie, a następnie usuń płyn gąbką lub skrobakiem. Następnie dokładnie zdezynfekuj narzędzia, które miały kontakt z pleśnią.

Ocet:

Doskonały bojownik przeciwko pleśni i jeden z najskuteczniejszych środków zapobiegawczych przeciwko pleśni, bardzo szybko i sprawnie sobie z nią radzi.
Spryskaj octem dotknięte obszary i dokładnie wyszoruj. Wystrzegaj się używania octu na tynku wapiennym, gdyż traci on swoją skuteczność na tej powierzchni.

Jest jednak bardzo skuteczny w przypadku płytek, pęknięć lub dotkniętych obszarów w pralce. Profilaktycznie nakładaj go raz w tygodniu na miejsca, w których wcześniej pojawiała się pleśń.

error: Treść zabezpieczona !!